Що сьогодні відбувається із освітою в Херсоні

Ввечері 25 квітня Ігор Колихаєв, Міський голова Херсона, на своїй Facebook-сторінці опублікував інформацію про захоплення міської ради.

«Сьогодні ввечері до будівлі Херсонської міськради увійшли озброєні, забрали ключі, замінили нашу охорону своєю.  Я виїхав о 19:45 – прапор України ще був над мерією».

Уже наступного дня херсонцям було представлено нове «керівництво» міста: повноваження Херсонського міського голови делегуються Кобець Олександру Юрійовичу, відповідно до приказу обласного військового коменданта рф. Кобець заявив, що відсьогодні він координуватиме усі процеси, які забезпечують життєдіяльність міста. Новий «глава міста» у свою чергу підпорядковується новому главі Херсонської обласної адміністрації Сальдо Володимиру Васильовичу. Тому самому колишньому меру Херсона, із яким пов’язано чимало скандалів, різних резонансних новин, та який зараз активно співпрацює із окупаційною владою.

Чинний мер тим часом запросив у Президента України Володимира Зеленського детальну інструкцію усіх своїх наступних дій. Колихаєв заспокоїв херсонців і заявив, що співпрацювати із «новою владою» він відмовився, та додав, що керівництво міста й області працюватиме тимчасово дистанційно.

Хто одним із перших відчув наслідки приходу «нової влади»? Школярі та студенти. Наказом Управління освіти Херсонської міської ради від 26.04.2022 року «Про організоване завершення 2021/2022 навчального року…» запроваджено закінчення освітнього процесу 30 квітня.

Це рішення стало доволі несподіваним як для школярів, так і для їх батьків, які сподівалися ще на декілька тижнів навчання. Проте ситуація вимагала негайних рішень. Співпрацювати з новою владою Херсон відмовився, тому і було прийнято рішення про негайне завершення навчального року.

Про це Суспільному повідомили у Херсонському міському управлінні освіти:

«Ми завчасно встигли подати документи до державного реєстру, тому дані про те, що діти, які навчались в 11 класах, отримали повну загальну середню освіту там є. Сподіваємося, що буде можливо зробити так, щоб діти отримали хоч номери цих сертифікатів. Якщо вони зможуть виїхати з Херсона, то можуть вступати до будь-якого вишу, показавши лише номер свого атестату. Пластикові атестати можна буде отримати на території підконтрольній Україні».

Проте цього виявилося замало. Сьогодні, 28 квітня, перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський опублікував на своїй сторінцу Facebook шокуючу новину. У Генічеську, що в області, окупанти разом із місцевими колабарантами примусово зібрали директорів шкіл громади та висунули їм ультиматум: подати списки вчителів, які готові з першого вересня працювати за російською програмою. Тих, хто згоден, відправлятимуть влітку до Криму на перепідготовку. Усіх інших погрожують звільнити.

Трохи і про ситуацію з закладами вищої освіти. Херсонський державний університет переїхав до Івано-Франківська. Свою тимчасову роботу він розпочав на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Ректор ПНУ Ігор Цепенда зазначив: «…це безпрецедентний випадок коли університет розпочинає роботу надзвичайно складних умовах. На сьогоднішній день це єдиний в Україні обласний центр, який окупований. З нашого боку ви отримаєте максимальну підтримку для того, щоб в першу чергу ваш університет був збережений. Зберегти науково-педагогічний потенціал, працівників, студентів, тому що їхній досвід, їхні знання сьогодні дуже потрібні Україні”.

Отож, що чекає на херсонську освіту? Поки що пауза. На чотири місяці. А що буде з вересня? Освітній процес розпочнеться, можливо дистанційно, проте важливо за якою програмою. У наших силах сьогодні робити усе можливе, аби херсонські школяри та студенти стояли на святковій лінійці першого вересня під українськими прапорами. Віримо у це. Усе буде Україна!