Бути медіаграмотним не означає перечитати безліч книг і пройти численні курси. Насамперед, це розуміння й вміння використовувати набуті знання та навички в реальному світі, що часом перенасичений найрізноманітнішою інформацією.
Щодня суспільство неусвідомлено стикається з певною інформацією: з мережі Інтернет, телебачення, радіо в маршрутці чи отримує її від знайомих і незнайомих людей. На цьому перелік не завершується, адже він певною мірою є невичерпним. Одні намагаються просвітити ближнього, інші – розповісти щось маловідоме або/і захоплююче, а деякі ж можуть мати намір отримати певну користь для себе. Якщо раніше досить впливові люди переважно намагалися використовувати медіа як засіб для просування (показати які ті благодійники, хороші політики і т.д.), змушуючи працівників ЗМІ порушувати журналістську етику, стандарти й законодавство – то з часом журналісти й самі почали цим займатися. Мабуть, причиною стала спокуса від усвідомлення, що це може пришвидшити розвиток їхнього авторитету або навіть кар’єрний зріст, заробітну плату в тому числі. У деяких, звісно, може бути загалом суто проросійська позиція і вони цілеспрямовано намагатимуться дезорієнтувати українців у період гібридної війни зсередини. На цьому підґрунті й виникла проблема достовірності інформації й необхідності висвітлення теми медіаграмотності серед суспільства. Нині їй здебільшого приділяють увагу в медіа, поширюючи матеріали про різноманітні фейки й подекуди поради, як на них не потрапити. Але без пошуків людиною самостійно навряд чи буде отримано необхідний результат – навички медіаграмотності.
Як зазначається в одному з матеріалів MediaSapiens 24 і 25 березня відбувся форум «Медіаграмотність 5.0: від викликів до рішень», де експерти обговорили, чи варто створювати стратегію медіаграмотності, які труднощі виникли в цій сфері під час повномасштабної війни та як держава має координувати діяльність організацій і медіа в поширенні медіаосвіти. «Звичайно, потрібні й фактчекінг, і медіамоніторинги, але якщо не буде інформаційної гігієни, якщо люди не перейдуть від сміття до якісних медіа, їм буде важче ставати більш медіаграмотними» – вважає національний радник України в International Media Support Роман Кіфлюк.
На сьогодні існують найрізноманітніші платформи, проєкти й курси, де публікують матеріали з теми медіаграмотності або ж вони містять їх у своєму «арсеналі». Серед них найпопулярніші:
Також корисними будуть такі сайти:
Перераховувати можна ще безліч платформ, проєктів, курсів, літератури й навіть ігор, але для зручності, легкості сприйняття та розуміння інформації, було наведено саме ці онлайн-ресурси.
Усі перераховані вище платформи допоможуть звичайним людям зрозуміти краще, що являє собою інформація, медіаграмотність і важливість цих знань. Враховуючи те, що інформаційний простір розвивається щоденно, вдосконалювати свої навички теж потрібно в тандемі. Це постійний розвиток, що так потрібен сучасній людині. Для закріплення інформації також варто відвідувати конференції й вебінари, що часом організовують різні медіа або експерти. Адже мало сенсу зі знань теорії, яку не можеш застосувати на практиці. Медіаграмотною така людина не буде вважатися.
Бути медіаграмотним – це не про знання, а про практичні навички користування інформацією, її аналізу, володіння й подекуди створення власних медійних продуктів.
Окрім того, що така людина буде обізнаною, навчиться розрізняти корисну достовірну інформацію від недостовірної, вона ще й зможе правильно використовувати засоби масової інформації для своїх бажань і запитів. Тому можна дійти висновку, що бути медіаграмотним – це не просто можливість, а обов’язок свідомого громадяна.