Які зміни чекають Україну при «Стамбульській конвенції»?
20 червня 2022 року уряд України ратифікував “Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами” або ж “Стамбульську конвенцію”. Про затвердження цього документу були яскраві розмови ще у 2011 році, але так ні до чого і не призвели. Ратифікувати «Стамбульську конвенцію» запропонував особисто Володимир Зеленський ще напередодні саміту ЄС.
Передісторія
Як вже зазначалось, питання про «Стамбульську конвенцію» вперше було порушено у 2011 році, але у той час проти неї виступила лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко та церква. Оскільки конвенція захищає жертв насильства, а насильник може бути не тільки чоловік, тож у самому документі зазначено, що захист відбувається незалежно від “статі, гендеру, раси, кольору шкіри, мови, релігійних, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, віку, стану здоров’я, інвалідності, сімейного стану, статусу мігранта чи біженця або іншого статусу”. Саме слово «гендер» стало приводом для маніпуляцій та мітингів в минулому, що призвело до тотального нерозуміння конвенції, а часом і неправильного трактування. Щоб уникнути таких маніпуляцій сьогодні, говорить Мережко, депутати схвалили ратифікацію із застереженнями. Там ідеться про те, що дотримання вимог і
цінностей конвенції не суперечитиме Конституції України та її Сімейному кодексу, і що “жодна ідеологія не визнається державою як обов’язкова”.
Змінам бути!
Експертка зі стратегічних комунікацій кампанії “За Стамбульську конвенцію”, Марина Говорухіна виділила головні п’ять змін, які цей документ може принести Україні.