За даними ВООЗ за 2020 рік, близько 200 мільйонів жінок зазнали насилля у формі жіночого обрізання. Страшно уявити наскільки зросла ця цифра зараз. Гормональні порушення, неможливість завагітніти, проблеми сечовипускання та менструації, психічні розлади, інфекції – це лише малий перелік наслідків, які завдає ця процедура. Проте її продовжують проводити, виправдовуючись релігією, традиціями, користю для здоров’я, що немає нічого спільного з правдою.
Що таке жіноче обрізання і де його проводять
Каліцтво жіночих статевих органів (Female Genital Mutilation – FGM) – саме така назва визнана Фондом родонаселення ООН. Терміну «жіноче обрізання» не існує в медицині, жодного позитивного впливу на здоров’я воно не несе, тому є однією з форм насилля і знущання над жінками. Каліцтво має декілька методів в залежності від етнічної громади, це обрізання статевих губ, повне або часткове видалення клітора, припікання піхви, рідше застосовують інфібуляцію – зашивання статевих губ, залишаючи отвір для сечовипускання, щоб потім розрізати для здійснення першого статевого акту. Це все відбувається далеко не в медичних кабінетах і облаштованих гігієнічних приміщеннях, більш того у багатьох випадках процедуру виконує не лікар, а літнього віку жінки чи чоловіки. Інструментами слугують, скальпелі, ножі, шматки скла, леза для гоління без антисептичної обробки і без застосування анестезії.
Найбільше випадків каліцтва зустрічається в Африці (більше 70% жінок в Єгипті, Малі, Мавританії, Судані, Гвінеї), країнах Близького Сходу (ОАЕ, Іраку, Ірані, Йорданії, Палестині), Азії, Латинській Америці. По всьому світу жіноче обрізання заборонене на законодавчому рівні, зафіксоване в Стамбульській конвенції, суперечить всім правовим актам, але продовжує практикуватись більше ніж у 30 країнах окремими культурними громадами.
Навіщо?
Калічення геніталій виконується з метою контролювання жінки, позбавлення її сексуального потягу та збереження цнотливості, це вважають гарантією вірності чоловікові. Не обрізана жінка не може вступити в шлюб і буде оскаржена суспільством. Малих дівчат переконують, що це необхідна для здоров’я процедура, а жіночі статеві органи вважаються брудними і непривабливими. Але головною з причин називають слідування релігійним правилам, посилаючись на іслам, хоча в Корані немає жодного слова, яке б цьому зобов’язувало. Правозахисниця, мусульманка Вікторія Нестеренко, кажучи про іслам, під час онлайн-зустрічі у Центрі з прав людини ZMINA, була обурена тим, як «консервативні люди вміють читати поміж рядків, і знаходити в Корані те, чого там насправді немає».
Як викорінити процедуру калічення жіночих статевих органів
ВООЗ разом з ООН намагаються проводити просвітницькі заходи на територіях, де практикується жіноче обрізання та допомагати постраждалим жінкам. Але щоб повністю позбутися цієї традиції, кожна етнічна громада має заборонити обрізання у себе. У 2012 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про активізацію глобальних зусиль для протидії каліцтва жіночих статевих органів. У 2015 році жіноче обрізання включено до Цілей сталого розвитку у рамках завдання «Викорінити всі шкідливі практики, такі як дитячі, ранні та примусові шлюби та калічення жіночих статевих органів».
Марія Дрозд