Штучний інтелект в українсько-російській війні

Про нашу війну не прочитаєш у творах Ремарка. Зокрема, через її сучасну тактику. Технології воюють пліч-о-пліч з солдатами, залучають цивільних та ставлять під сумнів звичну мораль. Розбираємось, як штучний інтелект допомагає ефективніше вбивати орків.

Ще з античності люди розмірковували над тим, як би було, якби у неживих істот була б така ж поведінка, як і в них. Наприклад, у древніх греків були міфи про роботів. Згодом класичні філософи почали описувати людське мислення як систему знаків. І майже 70 років тому на конференції в Дортмунді  прозвучав термін «штучний інтелект» (ШІ). Це здатність комп’ютерів копіювати людську поведінку.

Як і чим штучний інтелект допомагає у російсько-українській війні ми запитали у експерта, керівника секції кібербезпеки та ШІ Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Павла Кривенка.

«Сьогодні, збройний конфлікт не може бути успішно вирішений без використання новітніх видів озброєння, сучасних систем розвідки, передачі даних, управління та ураження, які, хоча б частково, не містили складову зі «штучним інтелектом»,» — розповідає Павло Кривенко.

За його словами, більшість рішень з функціями ШІ ми отримуємо від інших країн: США, Великобританії, країн Балтії, Швеції, Польщі тощо. Елементи штучного інтелекту, наприклад, є в Stinger, Javelin, Bayraktar TB2 та Switchblade. Застосовуються, але масово ще не розробляються, і технології українських виробників, наприклад, дрон-камікадзе ST-35 «Грім» або ударний БпЛА-вертоліт «RZ-500».

«Штучний інтелект надзвичайно швидко обробляє величезні масиви даних. З ним потрібно істотно менше часу, щоб приймати рішення до чи під час операцій. Також набагато легше керувати військами та зброєю», — наголошує Павло Кривенко.

Однак, як зазначає експерт, відкрито обговорювати технології ЗСУ не можна, щоб про них не дізнався ворог.

Що стосується недоліків штучного інтелекту, експерт відзначив, що ШІ вразливий до неповних, невірних або фальсифікованих даних. Якщо буде атака (навіть незначна зміна даних), результат оброблять неправильно.

«Жодна технологія з розпізнавання поки не може замінити досвідченого фахівця. З часом кількість напрямків та способів застосування «штучного інтелекту» в військовій сфері буде розширюватися, і в найближчому майбутньому такі системи стануть одними з основних засобів під час підготовки та ведення бойових дій,» — зазначив Павло Кривенко.Взято з mintforukraine.org

Штучний інтелект та росія

Ще минулого року рф вкладала в розвиток штучного інтелекту неабиякі гроші. Проте зараз окупанти майже його не застосовують — хіба що БПЛА («безпілотник»), одна спроба діпфейку та робот-розміновувач, якого бачили лише раз. Як і вся економіка рф, її технічний сектор постраждав через санкції, зокрема, бракує мікрочіпів. Defence One прогнозує, що розвиток ШІ на росії не зупиниться, але сповільниться.

Видання Fortune повідомляє: Китай та росія хотіли здаватись союзниками в технологічних питаннях. Проте в 2021 році рф втричі частіше співпрацювала з американськими розробниками. До 70 000 російських ІТ-спеціалістів виїхало за кордон з початку війни, а ті, що залишились, не хочуть працювати з ШІ в воєнному секторі.

Як ще штучний інтелект прискорює нашу перемогу?

1. Знаходить мертвих окупантів в соцмережах. Про це ще в березні розповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Технології Міністерства вже зчитували обличчя, коли ми підписувались в Дії. Тепер за цим же алгоритмом штучний інтелект розвінчує міфи про «спецоперацію» з «невмирущими» солдатами. Технології розпізнають обличчя трупів та знаходять їх в соцмережах, а Міністерство автодозвонами повідомляє родичів про їхню смерть.

2. Розшукує диверсантів та воєнних злочинців. Алгоритми розпізнавання обличчя знайшли багато терористів, що орудували на Київщині — Михайло Федоров. Штучний інтелект є й на блокпостах — системи вже зловили більше двохсот злочинців та дезертирів.

3. Прослуховує російські війська. В квітні американська компанія Primer почала продавати алгоритми, які перехоплюють розмови окупантів — повідомляє видання Wired. Росіяни шифруються погано, часто навіть користуються звичайним мобільним зв’язком. Для нас, українців, це — наочний урок кібербезпеки. На інформаційному фронті цінується інформація з відкритих джерел.

4. Створює картини про Україну. Тиждень тому художник Філ Босуа за допомогою штучного інтелекту представив NFT-колекцію Mint for Ukraine. Так він поширює українську культуру та ідентичність, і збирає пожертви. 90% грошей  — на аптечки та відновлення Київської області, 10% — на підтримку музеїв та галерей, а також художників, що залишились без роботи.

Взято з dev.ua

5. Збирає розвіддані для Пентагону. США активно використовує ШІ для того, щоб вивчити російську мову, тактику та стратегію — видання Defence One. США збирають дані для себе на майбутнє, проте їхня цікавість грає нам на користь.