Вплив інформації на свідомість та поведінку людини

Світлина: Перший канал соціальних новин.

Цікаві емоційні заголовки, яскраві світлини й трагічні історії здатні привернути увагу великої кількості людей. Проте не кожен після прочитання всього вмісту матеріалу стане перевіряти на достовірність факти, певні дані, події, висловлення тощо.
Незважаючи на те, що працівники засобів масової інформації мають об’єктивно висвітлювати факти, є й ті, хто користується можливостями й нехтує журналістською етикою. Тобто, ці люди задля досягнення власної мети подекуди перекручують інформацію, не надають її в повному обсязі, а іноді навіть вигадують. Проте сучасних людей вже цим не здивуєш.
Роль інформації для суспільства в сучасному світі є значимою, оскільки це й знання, і «вибудовування» особистих думок про певні речі, життєві ситуації чи ставлення до важливих персоналій нашої країни або планети. Як і раніше, людині важливо мати власну думку й орієнтуватися в тому, що відбувається в її місті та поза його межами. Можна висвітлити певну суспільно важливу інформацію, але якщо змінити декілька деталей у подіях або неправильно подати її, результат може бути вкрай негативним як для читачів/глядачів, так і для тих, про кого йде мова в матеріалах. А часом і для самих журналістів, не обов’язково навіть тих, хто подає маніпулятивні або недостовірні матеріали.
Частина споживачів інформації усвідомлюють, що час від часу натрапляють на фейки. Ще у травні 2021-го в результаті дослідження, що було опубліковане в Proceedings of National Academics of Sciences, стало відомо: жертвами дезінформації стають саме ті люди, котрі вважають, що вміють відрізнити достовірну інформацію від недостовірної. Дослідники зазначають наступне: «Хоча американці вважають, що фейкові новини мають значний вплив, порівняно мало хто вказує, що бачив такі новини чи ділився ними. Якщо люди неправильно вважають себе висококваліфікованими в ідентифікації неправдивих новин, вони можуть мимоволі скоріше споживати, вірити та ділитися ними, особливо якщо це відповідає їхньому світогляду», – йдеться на офіційному сайті PNAS. Експерти також вважають, що багато людей не усвідомлює власної вразливості до дезінформації і додають: «Наші результати показують, що надмірна самовпевненість може бути вирішальним фактором для пояснення того, як неправдива та неякісна інформація поширюється через соціальні мережі».
Сучасне суспільство переважно думає, що самостійно здатне відрізнити правду від неправди, не посилаючись на жодні офіційні джерела або рекомендації, надані самими ЗМІ та спеціальними громадськими організаціями. Не кожен громадянин загалом цікавиться, які саме маніпуляції можуть використовувати недобросовісні працівники медіа, блогери та ті, хто видають себе чи інших за авторитетних осіб. Хтось більше довіряє своїй інтуїції, аніж посилається на ефективні методи, визначені кваліфікованими людьми. Тому й не дивно, що сьогодні виникає проблема із незахищеності людства від негативного впливу недостовірної інформації.
Не менш важливо те, що новини також можуть впливати на наш емоційний стан. Журналісти агенції новин Фіртка поспілкувалися із психологинею Валерією Худзіцькою й дізналися, що після отримання інформації про картини бойових дій, смертей, каліцтв, пошкоджень, маленьких і великих перемог, викриття, правосуддя, перемовин і т.д. люди починають відчувати інтенсивну лють, страх, горе, біль, безнадію, ненависть чи ейфорію. «Ці додаткові відчуття будуть впливати на нашу поведінку, самопочуття, стосунки та діяльність», – додається у матеріалі.
Щоб вберегти себе від негативного впливу інформації на свій емоційний стан психологиня радить після прочитання подібних новин виконувати дихальні техніки, перемикатися на когнітивну діяльність, додавати фізичну активність та прогулянки, а також врівноважувати інформаційне поле загалом.
У цілому можна дійти висновків, що першочергово суспільство має усвідомлювати – новини чинять серйозний вплив на нашу свідомість, емоційний і психологічний стан, вчинки, поведінку та подекуди ухвалення рішень. Наступне, що кожен має зробити – хоча б мінімально дізнатися про маніпуляції, що використовуються в медіа та різних соціальних мережах. На сьогодні, таку інформацію досить легко отримати в просторах мережі Інтернет. За можливості, дослідити дану тему й просувати її.
Медіа, громадські організації, експерти, спеціально кваліфіковані люди і держава намагаються захистити нас від негативних впливів інформації, але куди краще, коли суспільство може самостійно вберегти себе.