Майстерні писанкарства: як українці в Оттаві зберігають культурну спадщину

Канада налічує найбільшу українську діаспору у світі, яка прагне зберегти культурну і національну ідентичність. Це стає можливим завдяки невтомним зусиллям українських і канадських волонтерів. Писанкарські майстерні та серія майстер-класів в Українській православній церкві в Оттаві є яскравим прикладом того, як звичайні люди змінюють життя у громаді на краще. У цьому матеріалі я розповім про досвід та мотивацію представників української громади в Оттаві, які організовують “Майстерні писанкарства”. 

Майстер-класи з писанкарства розпочались в Українському Православному Соборі Успіння Пресвятої Богородиці за підтримки українсько-канадської громади  Оттави. З 18 березня розпочалася серія майстер-класів, на які прийшли десятки українських родин разом з дітьми, які нещодавно прибули до Канади у пошуках безпечного прихистку на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну. За словами організаторів, головна мета заходу –  допомогти новоприбулим українцям зберегти українську культуру та ідентичність.

Майстерня писанкарства. Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Одна з організаторок, Тамара Руденко, народилась у південній Америці і з 1955 року проживає в Канаді. Наразі вона активно координує заходи на підтримку українців в Оттаві. Тамара має батьків українського походження, і наразі частина її близьких залишається у місті Київ, яке продовжує страждати від російських обстрілів. За її словами, на тлі російського вторгнення в Україну важливо підтримати Українців і допомогти їм зберегти власну культуру та традиції в Канаді.

Всі наші заходи ми проводимо з головною метою – підтримати українську культуру, мову та історію. Щоб вона не пропала та не загинула. Рік тому увесь світ прокинувся від того, що росія розпочала вторгнення в Україну. Для нас це був шок і ми остаточно зрозуміли, що вони хочуть знищити українську культуру та історію. І писанкарство є нашою дуже старою традицією, коріння якої йдуть глибоко в нашу історію часів язичництва. Символіка писанки дає нам відчуття духовного просвітлення і ми маємо можливість передавати власну історію через це мистецтво. Бо кожна писанка має свою казку і бажання. Деякі люди під час малювання моляться, а деякі бачать в цьому творчість, дарують їх один одному. І вони розуміють, що ми в Канаді, ми українці, і українську мову ми не забуваємо, шануємо і хочемо, щоб вона збереглась для наших дітей, внуків, та правнуків,” –

Тамара Руденко
Майстерня писанкарства. Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Один з перших майстер-класів з писанкарства пройшов у стінах Українського Православного Собору понад рік тому. А вже сьогодні, за словами Тамари Руденко, ще більше людей з української та канадської громади відвідують заходи, присвячені збереженню та шануванню української культури в Оттаві. 

Цього року ми вітаємо канадців та новоприбулих українців, які приходять з метою більше дізнатися про українську культуру, мову та традиції. Коли люди в одній залі разом малюють писанки вони відчувають єдність за українську культуру та свободу. В цьому році це особливо важливо, коли ми бачимо що нам потрібна перемога України. Щоб російський ворог вийшов з України і ми робимо все, щоб досягнути цього.

Тамара Руденко
Майстерня писанкарства. Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Ми також поговорили з Іриною Капраловою, українською волонтеркою, яка нещодавно приїхала до Канади, але вже бере участь у допомозі українській спільноті. Її племінниця, яка співає в українському православному хорі, нещодавно  познайомила її з місцевою спільнотою.  Ірина Капралова навчає новоприбулих українців майстерству писанкарства. Ці навички їй передав видатний живописець і майстер народної творчості України, Ігор Ніколаєвський. На її думку, участь у майстер-класах з писанкарства допоможе новоприбулим Українцям зберегти власну національну культуру та традиції.

“Писанки це є сакральними традиціями Української народної культури. На минулому майстер-класі в Українській православній церкві ми провели лекцію про  історію української писанки та значення цього мистецтва. Після цього майстри вчили Українців та Канадців розмальовувати писанки та розуміти таємне значення цих символів. Люди робили це з захватом і бажанням пізнавати історію, і деякі планують прийти в наступний раз.

Коли я сама пишу писанку перед Пасхою, я завжди загадую бажання, і всі вони збувалися. Я була дуже зворушена коли дізналися, що перші українські мігранти в Канаді ще з 19 сторіччя дуже активно зберегли українську культуру, мову та традиції. Через десятки років вони передали це новим поколінням, за що я їх дуже поважаю.

Ірина Капралова
Майстерня писанкарства. Ірина К. разом з Тамарою Р.
Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Українська громада активно розвиває українську культуру та звичаї впродовж усієї історії еміграції до Канади. Велику роль у цьому займав український жіночий рух, який, за словами Тамари Руденко, мав суттєвий вплив на розбудову української спільноти на національному рівні в країні.

Союз українських жінок у Канаді будуть відзначати 100 річницю у 2026 році. Багато років тому українські жінки почали разом з родинами будувати у західній Канаді Українські школи, церкви та власну громаду. Серед них є багато прикладів жінок українського походження, які досягли того, щоб працювати на уряд Канади. Наприклад як Христя Фріланд (прим. канадська журналістка українського походження і  заступниця прем’єр-міністра Канади). Ми стоїмо на їх плечах і продовжуємо будувати українську культуру. Канада відкрита для всіх.

Тамара Руденко

Читайте більше: “Українка в Оттаві допомагає іншим жінкам адаптуватися до нового життя в Канаді: історія про співчуття та стійкість”

Майстерня писанкарства. Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Український Православний собор в Оттаві, разом з представниками Канадської громади, продовжує серію заходів і майстер-класів для розвитку і підтримки української культури. За словами координаторки української громади Тамари Руденко, вони щиро вітають українців в їх церкві та бажають знайти спокій в новій країні.

Я бажаю, щоб в їх родинах був мир. Щоб вони могли повернутися в Україну і знову зустрітися зі своїми рідними, бабусями, батьками. Серед новоприбулих багато самотніх жінок, чиї батьки та чоловіки воюють за українську свободу. Я бажаю, щоб всі родини знову зʼєдналися на своїй рідній землі.  Вони мають надію, що Україна була, є і буде. Щоб була перемога і цілий світ знає, що Україна стає на правій стороні.

Тамара Руденко
Майстерня писанкарства. Джерело: Микита Будник, березень 2023, Оттава, Канада.

Після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року мільйони українців були вимушені покинути власні домівки. 3 березня 2022 року уряд Канади анонсував програму CUAET для екстреного в’їзду українців на територію країни, тимчасову фінансову допомогу та доступ до чисельних послуг з поселення та адаптації. Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки є найшвидшим, найбезпечнішим та найефективнішим способом для українців приїхати до Канади, спрощуючи поточні вимоги щодо віз та подорожей. Уряд Канади 23 березня оголосив, що продовжить канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки (CUAET) для українців за кордон до 15 липня 2023 року.

Рекомендовані статті