На тлі хаосу і руйнувань, викликаних російським вторгненням в Україну, мільйони людей були змушені покинути свої будинки й шукати притулок в інших місцях. Серед них — Кирило, 24-річний українець, який опинився в Канаді. Попри те, що Кирило знаходиться за тисячі кілометрів від Батьківщини, він не забув свого коріння і продовжує допомагати своїм побратимам-Українцям у будь-який спосіб. Від підтримки свого друга на передовій фінансовою допомогою до мобілізації місцевої української громади, історія Кирила — це стійкість, адаптація та щедрість. У цьому інтерв’ю Кирило ділиться досвідом пошуку нового будинку в Канаді та своїми порадами для інших Українців, які планують йти його слідами.
За декілька тижнів до масштабного російського вторгнення в Україну ми всі розуміли, що ситуація загострюється. Я був у Львові, Харкові та Києві за декілька місяців до вторгнення та їздив до друзів в різні регіони України. Я памʼятаю ранок 24.02.2022 року, коли мені зателефонував батько і повідомив, що їх місто перебуває під обстрілом. Після цього я одразу почав шукати шляхи як допомогти родині.
Наразі мої батьки досі залишаються в Харкові, хоча в перші місяці російського вторгнення вони декілька разів виїжджали на Захід України. Але через деякий час вони вирішили повернутися додому, коли ситуація стабілізувалася, хоча все ще залишалась небезпечною через російські обстріли. В Харкові в мене залишилось багато друзів, серед яких є ті, хто живе поруч з російським кордоном.
Мені не вистачає мого кола оточення, моїх друзів та близьких. На свята я завжди любив зайти до батьків на вечерю та поспілкуватися. На Новий рік я був засмучений, що отримав привітання тільки від однієї близької людини. Згодом я зрозумів причину: багато моїх друзів та близьких загинули під час російського вторгнення. Більшості більше немає в живих. Це дуже вплинуло на мене і на мої цілі в майбутньому.
Через деякий час після початку російського вторгнення я вирішив зібрати необхідні документи та шукати притулку в Канаді. Останній раз я був в Канаді у 15 років, коли мене відправили в Торонто на декілька місяців вивчати англійську мову. Минулого року я познайомився с Канадцем Bradley, лідером місцевої спільноти Chilliwack Supports Ukraine. Він вже для мене майже як брат, з яким ми час від часу зустрічаємося та спілкуємося. За тиждень до поїздки в Канаду я познайомився з родиною, яка погодилась прийняти мене на три місяці ті допомогти почати нове життя в Канаді. 8 вересня 2022 року я прилетів в Канаду, в аеропорту мене зустріли мої друзі з Харкова, які вже декілька місяців жили в країні.
Впродовж наступних трьох місяців я жив разом з хост-родиною і цього часу було достатньо для того, щоб знайти роботу, взяти в оренду житло та автомобіль. Ці люди стали для мене майже рідними батьками. Щоразу вони намагались допомогти й підтримати мене. Памʼятаю, як ми допомагали один одному, я з ремонтом їх оселі, а вони корисними порадами та переїздом на нове житло й пошуком меблів. Ми часто збирались разом на вечерю, спілкувалися біля каміна, та вітали один одного на свята. Мені було з ними дуже комфортно.
Мою першу роботу в Канаді я знайшов через два тижні після прибуття. Я познайомився з керівництвом місцевого виробництва, з якими ми обговорили умови праці, й через деякий час мене взяли. У цей час я продовжую шукати роботу за моїм фахом: я займаюсь вебдизайном мобільних додатків та ігор.
Для пошуку житла важливо мати роботу, тому що орендодавці перевіряють та запитують довідки про доходи з місця праці. Місцеві також активно допомагали мені адаптуватися. Я памʼятаю, як під час переїзду на нове житло я отримав 6 пакунків з продуктами, посудом та іншими речами, які зібрали для мене місцева громада. Мене дуже зворушило те, що незнайомі люди мають таке велике бажання допомогти іншим.
Перший час я намагався мобілізувати місцеву спільноту Українців, яких проживало в нашому місті понад 200 людей: створив групи в соціальних мережах де поширював анонси. Але на жаль, я не отримав великого відклику. Я бачу в цьому причину, що новоприбулі Українці стикаються зі складнощами нового життя та соціалізації, незнання англійської мови на відповідному рівні. За цей час в Канаді я не стикався з дискримінацію через власне походження. На роботі в мене такі ж самі права та обовʼязки, як і в інших людей в Канаді.
В мене є друзі, які зараз воюють на фронті за Україну. Один з них зараз знаходиться в місті Бахмут, в якому точаться бої. Я намагаюся підтримувати з ним звʼязок, турбуюсь за його моральний стан та те, чи є в нього речі першої потреби. Тому я намагаюся підтримувати його, відправляти гроші на придбання військового та персонального спорядження. Я гордий за країну і за людей, які зараз боронять Україну.
В мене є декілька порад для українців, які планують найближчим часом їхати в Канаду. По перше, розуміти куди ви їдете і навіщо. По друге, важливо мати фінансові збереження на оренду житла. Зараз важко знайти хост-родини в Канаді. Але навіть якщо ви не маєте необхідних заощаджень, допомоги від Канадського уряду має вистачити на два місяці точно.
Також хочу порадити Українцям бути чемними з Канадцями, запрошувати їх на вечері, спілкуватися та обмінюватися досвідом. Тут є різниця в менталітеті, люди намагаються більше переживати за себе і не витрачати час на інші проблеми, але при цьому в них високий рівень довіри до інших. Я дуже вдячний Канадському уряду за всю допомогу на перший час.
Українці в Канаді також можуть допомогти Українці перемогти в війні проти Росії. Наприклад я відправляю 25% щомісячної заробітної плати на підтримку Українських благодійних організацій, як “Serhiy Prytula Charity Foundation”. Якщо українці мають гроші та можливість — вони можуть допомагати. Я вірю, що Україна переможе, у нас немає іншого випадку. Я бачу, як канадці говорять про те, що хочуть відвідати Україну після закінчення війни. В моєму рідному Харкові багато розбомблених будівель, що закарбувались в кожного у серці. Я думаю, що їх залишать для того, аби показати наслідки “русского мира”. Як нагадування про цей геноцид, який вони влаштували.
Щодо майбутнього. Думаю, якщо я хотів би перечекати російське вторгнення в Україну, кращим рішенням для мене було б залишитись в Європі. Але наразі, я вже пройшов великий шлях і багато чого здобув в новій країні. Тому я буду шукати можливості побудувати новий дім і після цього перевезти в Канаду мою родину.
Після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року мільйони Українців були вимушені покинути власні домівки. 3 березня 2022 року Уряд Канади анонсував програму CUAET для екстреного в’їзду українців на територію країни, тимчасову фінансову допомогу та доступ до чисельних послуг з поселення та адаптації.
Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки є найшвидшим, найбезпечнішим та найефективнішим способом для українців приїхати до Канади, спрощуючи поточні вимоги щодо віз та подорожей. Станом на сьогодні схвалено більше півмільйона заявок.
Матеріал підготовлений журналістом Микитою Будником, студентом ТНУ І.Вернадського для українського медіа truthfulreporting.org в рамках проєкту “Життя Українців в Канаді та Німеччині після початку масштабного російського вторгнення”