Вчимось жити в умовах війни: поради психотерапевта

Війна триває, і через неї психологічне здоров’я у багатьох серйозно постраждало. Кожен з нас сприймає події сьогодення по-різному. Психотерапевт Ольга Луговська поділилася техніками самодопомоги, розповіла, як психологічно допомогти іншим в критичні часи та як зрозуміти, коли потрібна допомога психолога.

Психолог, психотерапевт Ольга Луговська
(Фото з Фейсбук-сторінки)

“Ми всі індивідуальні.  Є багато упереджень, що хтось нормальний, а я не нормальна. Інколи люди думають, що психіатри — це лікарі, які займаються з людьми тоді, коли поїхав вже глуздом. Ні! Це лікарі, які допомагають тоді, коли тіло не справляється. Вони не лікують душу. Тіло реагує швидше, ніж ми встигаємо подумати. Психічне здоров’я — це такий показник, який дозволяє вам розвиватися, жити й головне справлятися з тими обставинами, які нам підкидає життя. Є три речі, які змінюють життя: відносини, війна і психотерапія. Війна — не нормальне та надважке явище. Для більшості  людей вона стала великим змінником: хтось став щасливіший і розумніший, відкинув купу страхів  і почав жити, бо до цього не розумів, що життя може бути таке коротке. Всі почали цінувати життя набагато більше”.

 З сьогоднішніми подіями українці все частіше переживають втрату. Психолог запевняє, що в таких випадках варто мати підтримку та ресурс:

“Ми можемо прожити все життя будь-якою подією, якщо в нас є можливість розділити відчуття, емоції, які ми отримали в певній ситуації з іншим. І ця людина нас прийме і зрозуміє, або в нас самих є ресурси для того, щоб обробити те, що ми відчуваємо. Якщо немає підтримки чи ресурсу —  це буде травма, тобто не буде вистачати того ресурсу, який допоможе саме прожити. Адже втрата є взагалі нормою цього життя.. Звичайно, це не те, чого ми бажаємо, але це те, з чим ми маємо справу у певний момент нашого життя. Втрати для кожної людини різні: хтось буде тяжко переживати втрату близької людини, а хтось, втративши будинок, буде переживати через це більше, навіть якщо в нього всі живі. Втрачена безпека, а потреба в безпеці — найголовніше потреба нашого життя.

Як зрозуміти, коли нам потрібна допомога психолога:

“Психотерапія — вона потрібна тоді, коли людина хоче щось в собі змінити якусь нову  звичку в поведінці.  Якщо з вами щось трапляється і ви розумієте через деякий час, що життя іде паралельно,  люди живуть, а ви наче завмерли, просто існуєте. Ви можете їсти, ходити на роботу, але життя стає наче не цікавим, вас нічого не радує. Коли ви відчуваєте, що наче зник присмак життя, все в сірих кольорах, ви живете, але нічого не відчуваєте — це ознака травми, тоді варто звернутися до психотерапевта. Цей стан більше фізичний, ніж психічний, 2- 3 сесії й вам стане краще.  Якщо ви переживаєте втрату, то варто знати, горювати — нормально, нормально бути в незібраному стані. У втрати є 5 стадій: шок, гнів, торги депресія і прийняття. Загалом ці стадії людина із втратою проходить за рік, а може й більше, але коли людина “зависає” на одній зі стадій, потрібна допомога психолога”.

Як емоційно пережити війну:

“По-перше, кожного дня робити те, що вас робить щасливим. Якщо людина відчуває, що нічого не хоче, — це може закінчитися депресією. Треба робити все, щоб саме сьогодні щось зробило мене щасливим. Віднайти та зробити крок до втілення мрії. Написати список мрій та почати їх втілювати, й ви побачите, що через деякий час вам стане набагато легше”.

Техніка самодопомоги:

“Раджу техніку вправи “Обійми метелика” — перезавантажує мозок і швидко виводить зі стану завмирання. Краще звернутися до спеціаліста, це набагато безпечніше, адже психотерапевт  бачить, що з людиною відбувається і зможе скорегувати”.

Як допомогти впоратись із панічною атакою:

“Якщо в людини стається панічна атака (некоректне сприйняття психікою того, що відбувається з тілом), потрібно шукати вихід. Порад на цей час в інтернеті дуже багато, але є хороша і легка вправа для дітей і дорослих: це зробить будь-хто та в будь-яких умовах. Потрібно попросити, щоб людина  назвала кількість речей в кімнаті певного кольору. Таким чином, ми навантажуємо мозок іншою інформацією, ми його перемикаємо. Ви витягуєте людину з її фантазій, які намалював мозок. Вправа виглядає легкою, але якщо її зробити — вона дієва”.

Як тримати себе в руках під час війни:

“Та не треба цього робити. Це НОРМАЛЬНО, коли людина злякалася, нормально проживати почуття. Щоб не зійти з розуму від цієї війни, потрібно дозволяти собі жити, радіти. Кажуть, “не на часі, як я можу відпочивати, щось собі дозволити, коли війна — люди в окопах.” Ні, спочатку маску одягаємо на себе, а потім на інших. Якщо у вас не буде ресурсу,  то нікому ви не допоможете. Важливо зберігати свій ресурс, любити себе та кожного дня робити щось для себе приємне. І це не про гроші, а про бажання. Коли людина буде робити себе щасливим, з’явиться і мотивація і ресурс”.

 Як коректно та необразливо натякнути людині, що горює, на можливість психологічної підтримки

Безкоштовна психологічна допомога для ветеранів та переселенців