"Ми продовжуємо своє звичне життя ворогам на зло" – Богдан Рогульський

Він повернувся живим і сильнішим. Ця історія про Богдана, українського військового, який отримав поранення під час бойових дій біля Вовчанська. Переламані кістки, евакуація під обстрілами, операції, біль, реабілітація, відновлення, нові виклики й нові сили. Богдан не просто вистояв. Він не дозволив жалості чи болю зламати себе. Він повернувся до життя, роботи, родини і продовжує будувати майбутнє. Його слова прості, але за ними досвід. Це пряма, чесна розповідь, у якій багато болю, але ще більше світла.

Відео з YouTube каналу ГО «Платформа студентської журналістики»

Я Богдан. Отримав поранення в руку.

Вовчанськ. Ми були в будівлі. Був артобстріл, начебто з міномета. Вистрілювався з вікна, і як повертався назад, то мені здається, що це десь з рикошету попало мені в руку переламало дві кістки. Перед тим, як нас завозили, я загубив свою аптечку. Кричу хлопцям: «Я 300!», вони розгубилися. Кажу: «Киньте мені або цілу аптечку, або киньте турнікет». Згадав, що в мене турнікет один був у сумці, скидав я, поки до нього доліз, то руку вже не міг підняти. Хлопці мені кинули турнікет, я там ледве його затягнув.

Кажу: «Я перебіжу». Вони кажуть: «Не біжи, бо хтось стріляє в двері». Я ще почекав, чую перестали лунати постріли. Побіг у ту кімнату, де сиділи хлопці. Вони тоді мені надали першу допомогу.

Фото з особистого архіву

Трохи настрашився спочатку, але це, знаєте, такий шок. Воно навіть не боліло. Думав, як перетягнути, щоб руку врятувати, і як перебігти туди до хлопців, щоб вони мені надали першу медичну допомогу.

Другий, здається, теж був поранений. А об 11-й ми виходили ще з одним хлопцем, у якого було легке поранення. У нього таке враження, що просто так наче врізався по руці. Але йому сказали, щоб хтось зі мною виходив.

Я пролежав від 12-ї до 11-ї. Один мене вколов, перев’язав ще раз і сказав: «Почекаємо, подивимося, як рука буде поводитися. Якщо щось турнікет трохи попустимо». Десь за півгодини він підійшов, подивився: «Ну, все нормально».

Виходив я: встав, на мені був шолом, можна сказати така маска. Чую мені все пливе. Ще хлопці зайшли. І все. Ми пішли.

Страшно. Це ніч. Там трупи. Але слава Богу, якось ми вперед йшли. Це був обстріл. Ми не йшли нас повезли. А назад ми вже нормально скоренько добігли, туди, де мала приїхати евакуація.

Все погрузилися на машину і на стабілізаційний пункт. Я дуже радий, що живий. Вони мене швидко все позрізали те, що на мені було.

Лікар глянув, каже: «У тебе тільки в руку приліт». Кажу: «Так». Вони мене все одно промацали, подивилися, який там час. Кажуть: «Спускайся вниз, зараз буде операція». Вони мені витягнули уламок. Я кажу: «Вколіть мені таке, щоб я нічого не бачив, щоб я заснув». Вони там щось посміялися собі і вкололи мені щось. Потемніло, навіть посіріло. Чув легенько, як вони щось витягнули досить таки велике. І все. Перемотали і далі по етапу ще якась одна лікарня, і начебто вже третя харківська.

Фото з особистого архіву

Я спочатку, як ішов туди, то не хотів мамі говорити, щоб не переживала. Бо вона мені там видзвонювала, виписувала. Я думаю, щоб її не засмучувати, я їй нічого не говорив. Я написав брату рідному, що йду туди, і дав телефони старших і тих солдатів, які були зі мною. Як тільки з’явився інтернет, написав: «Степан, я 300. Рука. Вже все витягнули. Почуваю себе нормально».

Потім найближчим колегам. Потім вже мамі й татові. 

Реакція? Я був щасливий, сміявся, жартував із лікарями. Просто був веселий, що вже звідти вернувся. А рука то таке. Давали знеболювальне, то не пам’ятаю, щоб щось боліло. Просто радий, що вже звідти їду далі.

Спочатку, навіть коли лежав з АЗФом [ред. апарат зовнішньої фіксації], то був у Трускавці, у військовому госпіталі. Ходив на моторику пробував збирати, брати речі. Потім реабілітація. Десь у червні поступив, у липні трохи ходив, у серпні зробили операцію: поставили ці дві пластини. Десь місяці два просто проходив з пластинами в гіпсі. Потім кажу треба реабілітація, бо рука ніяка. Направили знову в той самий санаторій. Ходив десь з кінця листопада півтора місяця інтенсивно.

Почалися свята трохи переривав. Потім подавався на групу, знову не було часу, потім знову почав ходити. Загалом десь до трьох місяців, щоб розігнути й розвинути хватальні рефлекси.

Про «Неопалимі» дізнався з вайбер-групи «Ми Україна», чи якось так. Велика група, я там читаю новини. Побачив, що «Неопалимі» займаються людьми, які постраждали від війни. Зайшов на їхній сайт, заповнив анкету. Досить швидко передзвонили і я потрапив на цей курс.

Очікувань якихось не було. Але результат подобається і це ще не кінець. Думаю, буде ще краще.

Єдине складно було в душ сходити, в туалет. Це був дискомфорт. Взутися, вдягнутися складнувато. З мене, коли все зрізали, то дали спеціальну інклюзивну футболку з наліпками. Пам’ятаю, йшов по вулиці, вона відвалилася. Я назад знову наліпив. Було дискомфортно, але я розумів: рука відновиться хоча б якось. І вона є на місці.

Наприклад, картоплю чистити мені складно. Грубо гарненько так обдираю. Але вже більше нічого не пригадую, що мені заважало б жити. Почав більше робити лівою рукою, але жити не заважає.

Фото з особистого архіву

Як реагували люди? Питали: «Де ти так впав?» Кажу: «Не впав русняві помогли». Одна бабуся в автобусі коло мене сиділа й дала шоколадку. Я кажу: «Не треба». Вона: «Ні, тобі болить». — «Та не болить». — «Тримай».

Жалість це навпаки дискомфортно. Я жалості не хотів. Один колега теж постійно переживав, жалів, хотів допомогти. Кажу: «Та, Ігор, не болить, бо я на знеболювальному. На, хоч доторкнися до руки». Це мені заважало надмірна жалість. А я залишився таким, яким був.

Якщо мені якісь дурнуваті питання ставили міг трохи агресивно відреагувати. А загалом нормально. Ніхто нічого не зауважував. Зі всіма добре спілкуюся.

До реабілітації рука взагалі не розгиналася. А після значно краще. 

До війська я працював на заводі «Fujikura», коло Львова, Рясне-2. Оператор автоматичних і напівавтоматичних ліній. Мені кажуть: «Можеш вертатися». Я кажу: «Не можу треба реабілітацію». Мені трохи розробили руку, пальці відновили, щоб я міг щось хапати. Потім сказав, що можу вертатися.

Кажуть: «Може, щось легше дамо?» — «Ні, я хочу виконувати те саме, що виконував». І мене повернули на тестерний стіл, що перевіряє мережу. Працюю. Звичайно, трохи складно. Але колеги допомагають. Справляємося.

Дитина молодша не дуже розуміла. Я нічого такого не говорив. Казав: «Дивися, яка в тата буба — і все». І вона, певно, розуміла: якщо я посміхаюся значить, зі мною усе добре.

Старший син підлітковий вік, але сприйняв нормально. Я розказав: на війні було таке. Він начебто сприйняв нормально. Бо я посміхався значить, все нормально. А це таке тимчасове.

Я себе сприймаю таким, яким є. Я ж не винен, що так сталося, і що я такий зараз маю вигляд. Сприймаю себе нормально. То чому хтось має інакше мене сприймати? А якщо хтось і сприймає інакше це їхні проблеми.

На зло ворогам треба жити. Живіть, яким би життя не було. Навіть якщо отримана інвалідність, завжди можна знайти вихід, пристосуватися. Дивіться на Ніка Вуйчича людина народилася без ніг, без рук, а скільки досягла! Беріть з таких людей приклад.

Редакторка – Гарець Катерина

Рекомендовані статті

Інстаграм Телеграм Фейсбук