Непомічений шедевр, чи справедливо проігнороване кінофіаско? Рецензія на фільм «Віддана»

“Віддана” – український фільм, що вийшов у прокат у січні 2020 р. Він знятий за романом «Фелікс Австрія» української письменниці Софії Андрухович. Сюжет розповідає про складні стосунки молодої служниці Стефи та її пані Аделі, що живуть в місті Станіславі в період XIX-XX століть.

Головні ролі зіграли Маріанна Янушевич, Алеся Романова та Роман Луцький.

Кадр з фільму “Віддана”

Перед переглядом фільму, я подивилася трейлер екранізації. В ньому, крім атмосферної картинки, можна побачити акцент на лесбійські стосунки між головними героїнями. Можливо, це було зроблено, щоб привернути увагу до фільму (рекламна акція). Але в самій картині були розкриті лише проблеми між сестринськими та служницькими стосунками.

Дуже добре у стрічці пропрацьовані костюми, атмосфера та саундтрек. Знімальна команда, включно з акторами, постаралася на славу. Сцени з приготуванням страв тішать око, апетитно виглядають.

Найбільша критика екранізації – це надмірна літературність. Кінороби навчилися більш-менш сміливо поводитися з сюжетами. Але актори продовжують говорити книжковою мовою. 

Отже, чому про цей фільм майже не згадують?

По-перше, він може бути непопулярним серед масової аудиторії через свою спрямованість на культурні та історичні аспекти, що зазвичай не зацікавлюють глядачів. Фільм більше розрахований на жіночу аудиторію.

По-друге, його промоція та рекламна кампанія були не настільки ефективними, щоб привернути увагу до фільму.

Наостанок не найкраща дата прем’єри фільму. Того ж тиждня в прокат виходили такі картини, як: «Прокляття», «Судити по совісті» з Майклом Б. Джорданом в головній ролі та українська стрічка «Мої думки тихі», яка зібрала більш схвальні відгуки та касові збори.

У будь-якому разі, “Віддана” – це добре знятий і атмосферний фільм, який заслуговує на увагу, незважаючи на недоліки, які були згадані. Він здатен змусити глядача переживати емоції разом з головними героями й занурити його в атмосферу життя людей в період існування Австро-Угорщини. Режисерка зуміла передати душу персонажів і дала можливість зрозуміти їхні дії та мотиви. Якщо ви любите романтичні та драматичні фільми, “Віддана” точно вас не розчарує. Фільм не є ідеальним, але має свої чари та може запам’ятатися.