Сила в тому, щоб визнавати свої слабкості

Фото: LIGA.life

Булінг у колективі, аб’юзивні стосунки, приниження у сім’ї та багато інших видів насилля проявляється у нашому суспільстві так чи інакше. І найбільш прикро те, що часом люди вважають себе винними у тому, що до них так ставляться, вважають, що вони на це заслуговують. Це не так! Ніхто не заслуговує терпіти насилля, і ніхто не має жодного морального права принижувати людину у будь-який спосіб.
Ще однією проблемою є страх, сором людини звернутися за допомогою. Часто ми шукаємо виправдання: психолог для «неадекватних», психолог – це дорого, у мене немає часу і так далі. Насправді – це голос страху боротися з проблемою, це голос страху осуду і неприйняття вас суспільством.
Дуже часто людина, яка страждає від будь-якого виду насилля, обирає для себе стратегію – терпіти (якщо це можна назвати стратегією), не зізнаватися, що жарти однокласників є неприємні, терпіти неповагу партнера/партнерки, виправдовуючи його/її ставлення «тяжким характером»… Терпіння може здатися проявом сили і витривалості, мовляв, мені все одно, що ти говориш, мені не образливо. Але відчувати біль, образу тощо, коли твої особисті кордони порушують, – це нормально, це можливість зрозуміти, що ти не хочеш такого ставлення до себе.

Сила не у терпінні, сила у тому, щоб визнавати свої слабкості і просити допомоги. Сила у тому, щоб не дати іншим людям, зокрема їхнім словам чи діям, впливати на вашу самооцінку і на ваше життя. Звертатися за допомогою до викладачів (у випадку шкільного булінгу), до батьків, психологів – це нормально і не соромно. Сила не у притисненні ваших почуттів (про стандартну пораду «не звертай уваги» від некомпетентних людей), а у роботі над їх проживанням. Усі почуття – це нормально, немає «поганих» і «хороших» почутів.
Бувають випадки, що прояви агресії, неналежного ставлення до людини можуть бути не навмисними. Наприклад, надлишкова суворість батьків може бути спричинена бажанням виховати лідера. Але, по-перше, це не виправдовує дії людини. По-друге, навряд чи людина, яка все життя потерпала від принижень і утисків, виросте лідером. У цьому випадку чи не найкращим рішенням була б сімейна психотерапія, але не усі люди готові змінюватися. Проте людина, що постраждала від будь-якого виду насилля, має право на безкоштовну психологічну допомогу. У цьому їй допоможуть гарячі лінії та безкоштовні сервіси психологічної допомоги. Їх вдосталь можна знайти в інтернеті і обрати для себе найкращий. Декілька варіантів буде запропоновано нижче.
Не варто забувати про те, що потреба у психологічній допомозі може бути не тільки, коли є якась гостра й очевидна проблема. Тривожність, апатія, стрес також дуже шкодять нашому ментальному здоров’ю, яке особливо вразливе зараз, під час війни. Війна завжди з нами, навіть коли немає повітряної тривоги, навіть, коли ми відволікаємося роботою, улюбленим хобі, навчанням. Фоново війна завжди на нас впливає. Консультація фахівця буде корисна кожній людині, а у нинішніх реаліях вона просто необхідна.


Безкоштовні сервіси психологічної допомоги:
Teenergizer. Анонімні онлайн-консультації від психологів та рівних консультантів, безкоштовні тренінги та соціальні мережі з корисними дописами.
Kolos. Групові онлайн-зустрічі у зум щочетверга о 19:00. Комфортна атмосфера, камери, мікрофон за бажанням.
Розкажи мені. Залишаєте заявку із запитом і фахівець вас проконсультує.
Національна психологічна асоціація України. Консультації від психологів у телефонному та відеоформаті з 10:00 до 20:00, дзвінки безкоштовні (0 800 100 102).
Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді». Цілодобова гаряча лінія, дзвінки безкоштовні (0 800 210 160).
Пам’ятайте, що про насилля не можна мовчати. Проявіть силу, зробивши важливий крок назустріч до самого себе.