Поки одні засуджують аморальні вчинки російських окупантів і закликають весь демократичний світ до осуду таких дій, в нашому суспільстві, на жаль, досі є ті, хто подібні вчинки виправдовує.
20 березня Воловецький райсуд оприлюднив вирок у вигляді умовного терміну трьом підліткам із Закарпаття за групове зґвалтування 14-річної дівчини. Усім хлопцям суд призначив іспитовий термін на два роки.
Батьків підлітків зобов’язали виплатити потерпілій по 60 тис. грн моральної шкоди, що на половину менше суми, яку зазначала сама жертва.
Деталі справи
14 вересня 2021 року у Воловці до Головного управління національної поліції Закарпаття звернулася особа щодо зґвалтування неповнолітньої 14-річної дівчини.
Того ж року протягом короткого часу слідчі встановили причетних до зґвалтування. Ними виявилися троє молодих хлопців: двом з них по 15 років та один 14-річний підліток, це односельці потерпілої.
Троє хлопців не тільки вчинили сексуальне насилля, але й відзняли відео, яке згодом поширювали у соціальні мережі і демонстрували своїм однокласникам.
За офіційним повідомленням поліції було відкрите провадження за ч. 3 статті 152 ККУ, а самій потерпілі одразу надали необхідну допомогу. Відповідно до санкції цієї статті, підліткам загрожувало до 12 років позбавлення волі.
16 березня під час судового засідання усі троє підлітків визнали свою провину, розкаялися. Мами хлопців у суді зазначали, що сини виховуються у хороших умовах, забезпечені усім необхідним для життя та навчання. Пояснити їхню поведінку матері не змогли.
Класні керівники підлітків та представник служби у справах дітей позитивно схарактеризували хлопців, говорили, що скарг на їхню поведінку не було. Педагоги й чиновник висловили впевненість, що достатнім для підлітків буде покарання, яке не передбачає ув’язнення.
Спираючись на вище згадані аргументи суддя Воловецького райсуду Оксана Софілканич визначила, що буде достатньо призначити усім трьом хлопцям тільки іспитовий термін на два роки та моральне відшкодування.
Проте із компенсацією для дівчини також виникли ускладнення, адже суд зобов’язав виплатити хлопцям потерпілій тільки 180 тис.грн замість 390 тис. грн, яку озвучила жертва насилля. Крім того, підлітки мають відшкодувати по 25,6 тис. грн за проведення експертиз.
Варто нагадати, що вирок може бути оскаржений у суді протягом 30 днів.
Реакції
У зв’язку із цією історією депутатка Верховної Ради Інна Совсун зазначила, що жертва насильства часто вирішує не звертатися в поліцію – через страх, сором і суспільний тиск.
“Ну так, хіба може зіпсувати позитивну характеристику групове сексуальне насильство? Подумаєш. … У мене зла не вистачає на таку судову систему. Вчителів, у яких язик повертається роздавати такі позитивні характеристики, на гарматний постріл не можна підпускати до дітей”, – прокоментувала депутатка.
Також на цю ситуацію відреагував Спартак Суббота — психіатр, психотерапевт, президент і науковий керівник ГО «Інститут когнітивного моделювання», ментор платформ «Розкажи мені» і «Мені здається», радник міністра охорони здоров’я України.
У своєму дописі в інстаграмі на особистій сторінці Спартак зазначив, що безкарність розбещує.
“Захисники хлопців у цій ситуації оперують саме таким аргументом, мовляв, вони все зрозуміли та не варто їм псувати життя, або якщо вони відбуватимуть покарання в колонії, то точно “вийдуть злочинцями”. У мене виникає інше питання: а зараз вони не злочинці? | наскільки ми готові жити в суспільстві, яке пробачає злочин та не може і не хоче захистити постраждалих?”- висловився психіатр.
Промовчали сьогодні, забули завтра
Подібні ситуації у нашому суспільстві демонструють те, що проблеми з правосуддям в Україні існують і поширені в багатьох сферах. Та чи стане Україна в майбутньому тією країною, де жертва не буде боятися звернутись до правоохоронних органів щодо факту насилля без почуття сорому та осуду? І, що є головним, людина буде йти до суду із впевненістю, що насильники понесуть справедливе покарання? Все залежить тільки від наших дій та рішень сьогодні.