Медіаосвіта в Україні

Світлина: Детектор медіа.

Медіаосвіта в Україні являє собою комплексну систему знань, навичок та цінностей, спрямовану на формування критичного мислення та поведінки людей у медійному просторі. В Україні дедалі більше уваги приділяється її розвитку, але все ж є проблеми та виклики, які необхідно вирішувати.
Точніше, ця тема з 2021-го активніше підіймається в українських ЗМІ, хоча не всі експерти у цій сфері можуть погодитися з тим, що суспільство просунулося в її поширенні. На сайті Міністерства освіти й науки є можливість переглянути матеріали за цією темою за попередні роки (2021-2022) і помітити, що кількість офіційно проведених заходів із медіаграмотності зросла вдвічі. До кінця березня 2023-го активність не спадає – вже було зафіксовано 3 заходи, що стосуються цієї теми.
Загалом за останні 3 роки на сайті зафіксовано 16 заходів із медіаграмотності. І це навіть не враховуючи ті конференції, лекції та семінари, що іноді організовуються для певних верств суспільства: студентів, журналістів тощо.
Одним з основних викликів медіаосвіти в Україні є те, що значна частина населення не має необхідних навичок вибіркового сприйняття медійних повідомлень та джерел інформації. Це може призводити до негативних наслідків, таких як поширення фейкових новин, маніпулювання громадською думкою і т.д. Про це свідчить інтерв’ю Юлії Резніченко, директорки Інституту медіаосвіти, яке було опубліковане на сайті Детектор медіа: «Сьогодні важко навчити людей, як робити вибір в медійному просторі, як не попадати на підроблені новини, якщо вони не мають інформації про джерело, як розуміти, чи це не проплачений матеріал, чи не реклама під прикриттям».
І це може викликати труднощі не лише для споживача інформації, але й для країни. Дезорієнтування громадян, внутрішні конфлікти та недовіра українців до медіа й суспільно важливих персоналій країни (таких як президент України, міністри тощо) здатні впливати на її безпеку та подальше майбутнє. Тим паче, якщо брати до уваги момент, що в Україні досі триває гібридна війна, ця проблема залишається недооціненою.
Однак в Україні вже є успішні приклади розвитку медіаосвіти. Наприклад, у рамках проєкту «Літературна кав’ярня» у Львівській області проводяться лекції та майстер-класи з медіаосвіти для педагогів та молоді. Проєкт заснований Іваном Куликом, який зазначає у своєму інтерв’ю на сайті «Кореспондент» про важливість медіаосвіти: «Я вважаю, що медіаосвіта – це дуже важливий інструмент для побудови суспільства, яке розуміє, як працює медіа та як користуватись ним правильно. Ми повинні навчати людей критичному мисленню та давати їм інструменти для аналізу інформації, що оточує нас».
Ще одним важливим аспектом розвитку медіаосвіти є впровадження її в освітні програми. Згідно з інформацією статті на сайті «Українська правда», у нашій державі вже створено стандарт медіаосвіти для середніх шкіл, а також започатковано проєкт «Школа медіаосвіти», який пропонує готові пакети навчальних матеріалів та методичні рекомендації для вчителів.
За останнім дослідженням “Детектор медіа” індекс медіаграмотності українців за період 2020-2022 років суттєво зріс – 50% опитуваних мають рівень вище за середній, 31% – високий.
Можна дійти висновку, що медіаосвіта є важливим інструментом формування критичного мислення та поведінки людей у медійному просторі. Незважаючи на виклики й проблеми, які стоять перед розвитком медіаосвіти в Україні, вже є успішні приклади реалізації проєктів та ініціатив, а також впровадження медіаосвіти в освітні програми. Розвиток медіаосвіти є важливим кроком до створення суспільства, що вміє критично мислити та аналізувати медійну інформацію. Не варто забувати й те, що медіаосвіта є частиною інформаційної безпеки країни. І саме громадяни України відіграють важливу роль у майбутньому своєї країни.