Багато людей у світі не замислюються про свій вплив на стан планети, у деяких навіть не виникала думка про те, як професія журналіста пов’язана з ним. Діяльність впливає на екологію світу або ж окремих країн чи міст. І, ні, цей вплив не негативний, все якраз навпаки. До того ж варто зазначити, що він реально значний.
(Фото взяте із Інтернету)
Як приклад, можна навести одне з найкращих журналістських розслідувань на екологічну тематику 2022 року на думку Товариства екологічних у Північній Америці, автори яких навіть отримали спеціальні нагороди.
Це розслідування за авторством кількох журналістів, розповідає про Скеджитиську річку, яка сполучає Канаду та США. Після розгляду історії варто обов’язково згадати імена цих журналістів, бо вони зробили дуже вагомий внесок для американської екологічної журналістики. Під назвою “Skagit: River of Light and Loss” (укр. Скеджит: Ріка світла і втрат) загалом було опубліковано 15 матеріалів. Розслідування тривало рік та донесло своїй аудиторії низку жахливих фактів про експлуатацію компанією Seattle City Light греблі гідроелектростанції, яка в підсумку довела всю популяцію лосося в річці до загибелі.
Але ця історія має більш-менш щасливий фінал, бо після майже трьох років відмов вивчати проходження риби через свої електричні дамби, компанія погодилася на таке дослідження на наступний же день після виходу першого сюжету в ефір та в форматі відеоролику YouTube. До того ж City Light створили фонд у розмірі 2,5 мільйонів доларів для допомоги скеджитським видам риб, що перебувають під загрозою вимирання, і подвоїли бюджет на наукові дослідження, пов’язані з переліцензуванням місцевих дамб.
Над серією цих репортажів працювали такі американські журналісти: Сюзанна Фрейм, Райан Коу, Ерік ДеРозьєрс, Кевін Гланц, Дейв Вайк, Майкл Ботсфорд, Піт Кассам, Майк Перрі та Джулі Вулф.
Проаналізувавши це велике розслідування та історію його створення та впливу, можна сформувати такий висновок: якщо якомога більша кількість журналістів почне досліджувати діяльність окремих компаній чи установ та виявляти у них грішки пов’язані з негативним впливом на навколишнє середовище, то екологічна ситуація в місці їхньої локації дійсно покращиться.
Найголовнішою умовою є те, що інформацію про ці розслідування треба поширювати на якомога більшу аудиторію та в більш доступному форматі. Бо якщо переважна кількість людей дізнається про таке ганебне ставлення до нашої планети зі сторони компаній та навіть цілих урядових агенцій, то значнішим буде тиск на ці установи.