Рок-н-рол вічний: українські гурти, які продовжують творити у цьому жанрі

Про рок-н-рол в Україні дізналися в другій половині 80-х завдяки польському радіо. Українські музиканти відразу закохалися в цей стиль і почали створювати гурти. Деякі з них, популярні й сьогодні. Але більшість легенд жанру з’явилися за часів незалежної України.

Нижче ви дізнаєтесь про українські гурти, які стояли біля витоків рок-н-ролу й які досі співають і грають у цьому жанрі.

Воплі Відоплясова

Гурт “Воплі Відоплясова” (далі “ВВ”) є засновниками українського рок-н-ролу.

Один із найвідоміших українських рок-гуртів було засновано в 1986 році в Києві. Поєднує в собі різноманітні жанри, такі як рок-н-рол, панк-рок, фолькрок, блюз.

Наразі “ВВ” складаються з лідера гурту Олега Скрипки, бас-гітариста Миколи Усатого, барабанщика Сергія Сахна та гітариста Євгена Рогачевського.

Назву гурту запропонував Олександр Піпа, колишній учасник, який тоді обожнював Достоєвського. Відоплясов — одержимий літературною діяльністю лакей з «Села Степанчикова та його мешканців». Свої опуси, сповнені криками, він називав «Воплями».

Успіх до “ВВ” прийшов одразу. Вони дебютували на фестивалі Київського рок-клубу та відразу взяли приз “Гурт року”, а їх “Плач Ярославни” став “Піснею року”.

Гурт багато гастролює світом та Україною. За весь час свого існування вони були на гастролях у США, Канаді, країнах Балтії, Данії, Німеччині, Франції, Швейцарії, Болгарії, Англії, Греції.

Олег Скрипка багато разів виступав і досі виступає перед українськими бійцями на передовій, у прифронтових містах та селах, у госпіталях. Нещодавно фронтмен “ВВ” відіграв 4 концерти під Бахмутом.

Євген Рогачевський зараз служить у Збройних силах України.

Фото: NV

Руки’в Брюки

Український рок-н-рол гурт “Руки’в Брюки” (далі “РвБ”) створений у 2007 році вокалістом, сонграйтером та гітаристом Олександром Ремезом.

Складається із засновника Олександра Ремеза, контрабасиста В’ячеслава Краснопольського, барабанщика Анатолія Ткача, гітариста Олексія Філіппенка та саксофоніста Андрія Степанова.

Гурт грає в стилях американської музики 1940-х — 1960-х рр. переважно українською та англійською мовами, та має певну популярність в Україні та Європі.

«РвБ» ніколи не виступав на Росії, попри те, що хлопців часто тоді запрошували. Натомість команда мала тури по Європі та транслювала українську музику за кордоном.

На початку повномасштабного вторгнення лідер гурту, Олександр Ремез, пішов добровольцем у Київську територіальну оборону. Згодом вступив до лав ЗСУ та захищав Луганщину. Там він отримав поранення на початку літа 2022 року й декілька тижнів перебував у госпіталі.

Фото: Slukh.media

Mad Heads

Легенда української рок-музики, гурт «Mad Heads», представляє стиль рокабілі (одну з ранніх форм рок-н-ролу) в Україні та за кордоном. Був заснований у Києві в грудні 1991 року.

«Mad Heads» експериментує в найрізноманітніших жанрах. У них є чисті рок-н-рольні пісні, у стилі панку, етнороку, рокабілі, регі. Також часто гурт переспівує народні пісні.

У 2007 році гурт виступив на великому концерті з нагоди 75-річчя Донецької області. “Mad Heads” були єдиними виконавцями на концерті, які співали пісні українською.

На сьогодні хлопці допомагають нашим військовим та виступають на благодійних концертах, як в Україні, так і за кордоном.

У травні фронтмен гурту Вадим Красноокий поїде по європейських містах із сольною програмою. Частина коштів із концертів піде на ЗСУ.

Фото: Вінниця.info

Фіолет

Особливе місце в українському рок-н-ролі займає музичний гурт “Фіолет”. Утворився у 2009 році в місті Луцьк.

Спершу гурт являв собою експериментальний мікс лірики, репу та регі. Однак із кожним роком колектив розширювався та видозмінювався, додавалися елементи джазу й фанку. Врешті головним для колективу став рок-н-рольний настрій пісень.

Зараз “Фіолет” складається з вокаліста Сергія (Колоса) Мартинюка, гітаристів Вадима Захарченка та Романа Андрухова, барабанщика Андрія Юськевича, бас-гітариста В’ячеслава Короткого.

Пройшовши тисячі концертних, турових і фестивальних виступів, “Фіолет” став командою, яка виховує нове покоління культурної молоді.

З 2014 року «Фіолет» активно висловлює свою громадянську позицію. Учасники гурту допомагають армії, зокрема роблять благодійні концерти на підтримку ЗСУ. Вони “працюють на перемогу”, як самі кажуть.

Vася Club

“Vася Club” — український етнорок гурт, що виконує музику в стилі українського рок-н-ролу, блюзу, суміші фолку й панку.

Автор пісень та ідейний натхненник гурту Василь Гонтарський створив “Vася Club” у 2001 році.

Гурт дуже швидко став популярним та багато разів виступав на фестивалях та заходах не тільки в Україні, а й у Європі.

У 2007 році Василь помер, але гурт не припинив своє існування.

На сьогодні “Vася Club” об’єднує 8 музикантів: солістів Романа Мацюту та Аліша Інгілаба, тромбоніста Саїда Сагітова, акордеоніста Шевкета Зморку, гітаристів Сергія Хицуна та Валерія Мельникова, барабанщика Максима Фахрутдинова, саксофоніста Павла Надаля.

Зараз учасники гурту знаходяться у Києві, влаштовують благодійні концерти, збирають гроші на ЗСУ.

Фото: concert.ua

Сходи

Хотілося б також виділити гурт, який вже не існує.

“Сходи” — один із найстарших дніпровських рок-н-рольних гуртів. Учасники завжди виступали з напористою сумішшю фанку, джазу, рок-н-ролу.

Як писав музичний журналіст Олександр Євтушенко: «Сходи» — це ідеальний приклад рок-н-рольного подвижництва».