Щоденник війни

Проєкт має на меті зібрати та опублікувати українською та англійською мовами життєві історії молодих українців з різних прошарків суспільства, з різною освітою, відмінностями за фахом, переконаннями та способом життя. Це історії їхнього опору інформаційній та збройній агресії РФ з 2014 року.

Основні завдання проєкту:

  • розповісти світові про молодих українців, ідеї, прагнення та почуття, які їх об’єднують, їхнє повсякденне життя та боротьбу за свою країну, яким вони бачать сенс свого існування, яким вони бачать своє майбутнє та як вони ставляться до глобальних проблем;
  • допомогти молодим українцям усвідомити свою ідентичність як спільноти, знайти своє місце у світовому товаристві та можливості власної участі у розв’язання глобальних проблем;
  • нас також цікавить процес формування національної ідентичності української молоді в умовах ліберального медіазаконодавства в Україні до 24 лютого 2022 року, поширеність проросійської пропаганди на провідних українських телеканалах, широкий доступ до платформ з російським контентом в Інтернеті та соціальних мережах.

Обґрунтування проєкту

Як показав досвід біженців від російської військової агресії з лютого 2022 року, Європа дуже мало знає про Україну, а європейці сприймають українців як сільських, неосвічених людей, далеких від сучасної культури та цивілізації. Тим часом Україна сьогодні в авангарді боротьби за цінності, на яких ґрунтується сучасна західна цивілізація і за які українці розплачуються власними життями. Тож, очевидно, європейцям буде цікаво ознайомитися з тим, чим займається молодь в Україні, як вона живе, що відчуває і чого хоче. Це сприятиме кращому взаєморозумінню, активізації культурних контактів між Україною та європейськими країнами, дозволить поділитися унікальним українським досвідом консолідації громадянського суспільства на захисті демократії.

Цільова аудиторія

Проєкт розрахований на широку цільову аудиторію. Водночас нашим пріоритетом є канали доступу до молоді від 15 до 35 років, яка визначатиме майбутнє Європи та світу на наступні 20 років.

Хто реалізовує проєкт

Проєкт реалізує ГО «Платформа студентської журналістики». Засновниками цієї організації є студенти та викладачі В.І. Вернадського, який пропрацював у Криму близько 100 років. Внаслідок російської окупації у 2014 році ТНУ було переміщено до Києва, і зараз у ньому навчається понад 2000 студентів. Багато студентів і викладачів університету мають статус тимчасово переміщених осіб, тобто приїхали з окупованих територій – АР Крим, Донецької та Луганської областей – і на власному досвіді з 2014 року знають, що таке війна, мають свої історії незалежності, свободи та опору загарбникам.

У 2021 році ГО «Платформа студентської журналістики» запустила вебсайт #TruthfulReporting на якому публікувалися статті українською та англійською мовами студентів ТНУ та інших українських університетів про журналістську етику, права людини, міжнародні відносини, молодіжну політику, студентське життя, історію та культуру.

Після початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року учасники Платформи студентської журналістики закликали студентів з усієї України приєднатися до проєкту «Щоденник війни», щоб зафіксувати події, дії та почуття людей під час війни. На цей заклик відгукнулися студенти Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Острозька академія» та Національного університету «Львівська політехніка». Загалом зібралася команда із близько 40 учасників – майбутніх журналістів, редакторів, перекладачів.

З липня по грудень 2022 року проєкт реалізовувався за фінансової підтримки The Fritt Ord Foundation – норвезька приватна некомерційна організація, яка прагне сприяти свободі вираження думок, громадських дебатів, мистецтва та культури. Наразі реалізація проєкту продовжується на волонтерських засадах.