Чому уряди в Америці та Європі наполягають на забороні TikTok

TikTok — популярний додаток для соціальних мереж, який останніми роками набув величезної популярності. Додаток, який належить китайській компанії ByteDance, дозволяє користувачам створювати короткі відео та ділитися ними з мільйонами людей по всьому світу. Попри те, що TikTok широко охоплює молоде покоління, він також викликав занепокоєння серед законодавців і політиків Америки та Європи.

Останніми місяцями США та кілька європейських країн розглядали можливість заборони TikTok через побоювання, що додаток може становити загрозу національній безпеці. Суть занепокоєння полягає в тому, що TikTok може ділитися даними користувачів з китайським урядом, враховуючи, що він належить китайській компанії.

Цей страх випливає з того факту, що Китай має досвід використання технологій для шпигування за іншими країнами. Китайський уряд звинуватили в участі в кібершпигунстві та крадіжці інтелектуальної власності американських і європейських компаній. Це призвело до зростання недовіри щодо впливу Китаю на технологічні компанії та їх можливості доступу до конфіденційної інформації.

У випадку з TikTok уряд США висловився, що додаток може використовуватися для збору конфіденційної інформації про американських громадян, включаючи їх місцеперебування, історію вебперегляду та особисті дані. Потім ця інформація може бути використана для нечесних цілей, таких як крадіжка особистих даних або шпигунство.

Щоб розв’язувати ці проблеми, уряд США зробив кілька кроків, щоб заборонити TikTok. У серпні 2020 року колишній президент Дональд Трамп видав указ, який забороняє роботу додатка в США, посилаючись на проблеми національної безпеки. Однак пізніше заборону було призупинено через судові оскарження TikTok та його материнської компанії.

Попри ці проблеми, уряд США продовжує наполягати на забороні TikTok. У лютому 2021 року адміністрація Байдена оголосила, що перегляне ризики національній безпеці, створені TikTok та іншими додатками, що належать Китаю. Очікується, що результатом перевірки стануть нові правила, спрямовані на захист американських громадян від потенційних загроз, створених додатками, що належать Китаю.

Власник компанії ByteDance Шоу Зі Чю, 2023 рік

У Європі кілька країн також висловили занепокоєння щодо потенційних ризиків національної безпеки. У січні 2021 року Італія заборонила додаток для користувачів віком до 13 років, посилаючись на те, що він «порушує конфіденційність неповнолітніх». У лютому 2021 року Управління із захисту даних Нідерландів виявило, що TikTok порушує закони про захист даних у Європейському Союзі, і рекомендувало додатку покращити практику конфіденційності або загрожувати потенційним штрафам.

Хоча TikTok пообіцяв розв’язувати ці проблеми, зберігаючи дані користувачів за межами Китаю та запровадивши прозору політику конфіденційності даних, багато політиків Америки та Європи залишаються скептичними. Таким чином, цілком можливо, що ми й надалі будемо спостерігати спроби заборонити TikTok та інші китайські програми в найближчі роки.
Крім того, є занепокоєння щодо контенту, який публікується в TikTok, зокрема щодо ненависті та дезінформації стосовно російського вторгнення в Україну. Були випадки, коли відео TikTok використовувалися для поширення неправдивої інформації та пропаганди, що могло мати негативні наслідки для політичної та соціальної стабільності України.

Українські користувачі TikTok поширюють відео реалії життя під час війни

У світлі цих побоювань з’явилися пропозиції заборонити TikTok в Україні. Однак на цей час офіційної заборони не було введено. Натомість українська влада порадила громадянам бути обережними під час користування TikTok та іншими додатками соціальних мереж, а також закликала TikTok покращити методи конфіденційності даних і політику модерації контенту.