14 квітня очільник Міністерства освіти і науки України Оксен Лісовий на своїй сторінці у Facebook порушив питання щодо кількості навчальних предметів у школі. Українці почали активно обговорювати це питання і висловлювати власні думки.
Як наголосив Оксен Лісовий, за два роки ковіду й рік повномасштабного вторгнення надзвичайно зросло навантаження на дітей: як психологічне, так і розумове. Мова йде про велику кількість предметів, навчання онлайн, додаткові заняття.
«Наприклад, у 7-9 класі діти наразі мають близько 20 предметів. Таку кількість складно засвоїти і без стресу та онлайн-навчання (подекуди без гаджетів, адаптованих навчальних програм тощо). А в наших умовах – це на межі можливостей».
Користувачі соцмережі Facebook під публікацією Оксена Лісового почали висловлювати власні думки з цього приводу. Значна кількість батьків порівнювала українську систему освіти з системою країн Європи. І це не дивно, адже зараз багатьом довелося покинути свої домівки задля безпеки. Переважно, батьки наголошують на великій кількості предметів і домашнього завдання в українських школах. «Навчаючись у п’ятому класі в Німеччині, мій син встигав після школи відпочити, відвідати спортивне тренування і потім зробити декілька домашніх завдань з математики й мови. В Україні він після школи (кількість уроків на 2-3 більша) ледве встигає відвідати тренування, а потім сидить до 23 або 24 години, виконуючи домашні завдання з УСІХ предметів» – пише користувач соцмережі.
Досвід дітей, що зараз навчаються за кордоном може стати надзвичайно цінним і для нашої системи освіти. На цьому наголошує й Оксен Лісовий: «Тому прошу вас поділитися своєю думкою з цього питання у коментарях і розповісти про досвід відвідування ваших дітей шкіл за кордоном».
У повідомленні мова йдеться не лише про скорочення кількості предметів, а й про оптимізацію навчальних програм.
В етері програми «Сніданок з 1+1» Міністр освіти і науки України наголосив, що надзвичайно важливо якомога швидше вивести дітей на офлайн-навчання, де це можливо. В регіонах з підвищеною небезпекою, необхідно організувати якісні дистанційні уроки.
“Онлайнове навчання, навіть якщо воно якісне, випускає величезні сегменти, важливі для формування особистості. Зокрема, соціалізація, спілкування, розвиток м’яких навичок. Тому, перш за все, прагнемо вивести в аудиторне навчання максимальну кількість дітей, де це можливо”, – каже Оксен Лісовий в етері «Сніданок з 1+1».
За словами Оксена Лісового найперше, що необхідно підготувати для повернення до аудиторної форми навчання – це укриття.
За даними МОН на 2 вересня 2022 року лише 64% шкіл мають укриття. Проте варто враховувати, що не всі вони можуть вмістити необхідну кількість учнів, тому в деяких школах організовують змішане навчання або навчання по змінах.