Ніжність та мужність. Рецензія на книгу Анни Шили “Жінка війни”

Коли мова йде про війну, то перше, що спадає на думку, — чоловік, який захищає та боронить кордони держави, але багато хто забуває, що чоловіки також ніколи не були осторонь. З ними завжди поруч жінки, дуже різні за характером, вподобаннями, зовнішніми рисами, але їх усіх об’єднує війна.

Саме такими різними й водночас однаковими зображує Анна Шила жінок у своїй книзі “Жінка війни”. У 2018 році Анна Шила видає книгу у “ФОЛІО”, яка одразу викликала багато обговорень та критики. Сама ж авторка зазначила, що до написання книги її надихнула звичайна розмова з подругою.

Про що книга?

Сама книга складається з 25 різних жіночих історій, серед героїнь зустрічаються парамедики, волонтери, журналісти, військовослужбовці, які вирушили на Схід боронити свою країну. Кожна історія написана на основі інтерв’ю з 25 жінками, де присутній опис не тільки військових дій на Сході, але й особисті переживання, спогади, сімейні складності та стосунки з власними дітьми. Ця книга, однозначно вважається першим в історії України художнім твором, де збройне протистояння на теренах нашої країни розглядається через історії жінок. Авторка розповідає про вистраждані долі героїнь, але водночас кожна з них — це символічний образ, у якому втілено життя й емоції багатьох жінок-воїнів. Їхніми вустами говорить Україна. Це голос, який варто почути й до якого варто дослухатися.

Чому її варто прочитати?

Як вже зазначалося, книга написана у формі різних історій, що передбачає легку мову, без зайвих навантажень та складностей. Сама книга руйнує деякі гендерні стереотипи, які, на жаль, ще досі існують в Україні. Історії через призму жіночого бачення — це відкриття нових сторін війни, інколи тих, які не можуть побачити чоловіки. “Нові фарби темної теми”: книги про війну завжди є однотипними та складними, але авторка зуміла відкрити нову ширму війни.