Перед тим, як дитина піде до школи у батьків часто постає питання, яку обрати школу приватну чи державну? Приватні, отже особливі, а державні прості і не цікаві? Саме сьогодні ми розберемо переваги та недоліки навчання дітей у приватних шкільних закладах України та Норвегії.
(Фото: unsplash / NeONBRAND )
Сьогодні в Україні функціонує понад 15 тис. закладів загальної середньої освіти, та лише близько 2% з них приватні. Більшість приватних шкіл зосереджені у великих містах: Києві, Одесі, Львові, Харкові та Дніпрі. У частині таких навчальних закладів є все потрібне длянавчання дітейз обмеженими фізичними можливостями. А як же у Норвегії? Більшість шкіл в Норвегії – державні, приватні складають лише 3%. Приватні школи зосереджені у великих містах, що не дивно. Також вони відповідають вимогам, щоб навчати дітей з різними фізичними вадами.
Навчанняза індивідуальною програмою, декілька мов, сучасне обладнання, безліч гуртків і майстерень – усе це пропонують приватні школи України. Тут дають більше знань, навичок і умінь, які допоможуть дітям у дорослому житті знаходити рішення та нестандартно мислити.
До 2005 року Норвезьке законодавство передбачало незаконність приватних загальноосвітніх шкіл, якщо вони не пропонували релігійну або педагогічну альтернативу, тому єдиними приватними школами, що існували, булирелігійні (християнські), Штейнер/Вальдорф, школи Монтессорі та Даніельсен. Згодом система навчання у приватних школах змінилася і набула нових форм, що призвела до популіризації серед населення. Для кожного класу у приватній школі Норвегії розробляється особливий підхід та методика, яка орієнтована на психологічному та освітньому аспектах. Кількість учнів у класах зазвичай обмежена, не більше 12 дітей. Поглиблено вивчають основні дисципліни (математика, література, малювання і так далі), а також основи християнської релігії, етичне виховання і ще одну дисципліну по вибору. У старших класах дітей вузько спрямовують та підготовують до майбутньої професії, тож підбір дисциплін відбувається за сферою у якій бачить себе дитина чере декілька років.
Середня вартість освіти в приватних школах України та Норвегії становить приблизно від 5 до $10 тис. на рік. Сума залежить від рівня акредитації навчального закладу, матеріально-технічного забезпечення, наявності власної будівлі та обсягу додаткових послуг