Далай-лама офіційно попросив вибачення за поцілунок в губи

Офіс Далай-лама опублікував відео вибачення відомого духовного лідера за свої дії, які викликали обурення і критику з боку громадськості. У відео Далай-лама попросив вибачення перед дитиною та його родиною за те, що він поцілував хлопчика в губи під час зустрічі з ним у храмі в Дхарамсалі у лютому цього року. 

Далай-лама з хлопчиком на відео, лютий 2023

У ролику Далай-лама заявив, що шкодує про цей інцидент, а його поведінка була невірно сприйнята громадськістю. Представники його офісу також повідомили, що Далай-лама хоче попросити вибачення перед дитиною та його родиною “за біль, яку могли завдати його слова”. 

«Його Святість часто дражнить людей, яких він зустрічає, у невинній та грайливій формі, навіть на публіці та перед камерами. Він шкодує про цей інцидент», — повідомили в його офісі.

Кадри з поцілунком викликали суспільну критику і засудження, багато користувачів соціальних мереж визначили цю поведінку Далай-лами як неприпустиму.

Зустріч була проведена в храмі Далай-лами в Дхарамсалі 28 лютого. Духовний лідер спілкувався зі студентами навчальної програми, спонсором якої є філантропічним підрозділом M3M Foundation.

Фундація опублікувала в соцмережах фотографії з події — на одній з них видно, як Далай-лама обіймає хлопчика. На відео, яке поширилося в мережі, хлопчик запитує, чи можна йому обійняти духовного лідера. Далай-лама спочатку повертається до хлопчика своєю щокою, кажучи «спершу тут», і хлопець цілує його в щоку й обіймає.

Потім, тримаючи хлопчика за руку, Далай-лама показує на свої губи й каже: «Тут також» і цілує хлопчика в губи. Тоді духовний лідер прикладає своє чоло до чола хлопчика, перш ніж висунути язика, кажучи «смокчи мій язик». 

Духовний лідер ще деякий час розмовляє з хлопчиком, кажучи йому дивитися на «хороших людей, які створюють мир і щастя».

Також треба зазначити, в Тибеті, щоб довести, що ви не перероджений (у Тибеті вірять у реінкарнацію) та те, що у вас не чорний язик (у тибетського царя-гонителя був чорний язик), потрібно показати язик, що на сьогодні вважається ввічливим вітанням.

Це не перша суперечлива ситуація в біографії Далай-лама.

В інтерв’ю BBC News 14-й Далай-лама висловив суперечливі погляди щодо жінки-наступниці, говорячи на різні теми: від президента Трампа до Brexit.

У 2019 році в інтерв’ю BBC кореспондентці Раджіні Вайдянатані він сказав, що його наступник, або наступна реінкарнація Далай-лами, «може бути жінкою, але [вона має бути] дуже привабливою», інакше від неї буде «мало користі». Вайдянатан поставила під сумнів відповідь духовного лідера і запитала: «Річ у тому, хто ми є всередині, чи не так?» Далай-лама відповів: «Так, я думаю, що це також ». Згодом офіс духовного лідера попросив вибачення за сексистські вислови.

Ці заяви є повторенням його минулих коментарів у 2015 році в інтерв’ю журналісту BBC Клайву Майрі, в якому він заявив, що обов’язковою умовою для жінки-Далай-лами буде фізична привабливість, інакше вона «не принесе великої користі».

Духовний гуру також осудив колишнього президента США, підкресливши «відсутність моральних принципів» Трампа. Він рішуче виступив проти мантри Трампа «Америка перш за все», заявивши, що таке ізоляціоністське мислення «невірне».

“Америка, вони повинні взяти на себе глобальну відповідальність”, – сказав духовний лідер.

Далай-лама також має свої погляди на Brexit і роль біженців.

«Біженцям буде краще на своїй землі», – сказав ватажок. «Збережіть Європу для європейців».

Попри вислови стосовно біженців, Далай-лама сам є іммігрантом, який втік до Дхарамсали, Індії, у 1959 році після китайського вторгнення в Тибет.

Коментарі Далай-лами продовжують отримувати неоднозначні оцінки.