Мобілізація продовжується: отримання повісток та норми відповідальності

В Україні триває війна і, відповідно, продовжено термін загальної мобілізації. Наразі її темпи зросли, відмічають військові. Це зумовлено тим, що ЗСУ необхідно поповнювати особовий склад для зміцнення оборонних і наступальних дій, освоєння нової техніки, проведення ротацій. Потрібні люди для тилової служби й для служби на нулі. У статті надаємо  відповіді на найбільш поширені запитання, котрі залишаються актуальними.

Чому повістки продовжують вручати повсемістно, навіть, на вулиці?

Законом не встановлено, як саме та де саме має вручатися повістка, тому працівники військкоматів можуть здійснювати це будь-яким способом, що не суперечить ст. 19 Конституції України. Чоловіки мобілізаційного віку практично ніколи не сповіщають ТЦК про те, яку освіту вони отримали, куди переїхали, коли одружились, розлучились чи у них зʼявились діти. Відтак, якби військовозобовʼязані самі подавали оновлені дані в ТЦК, ніхто не ловив би їх на вулицях. Тому б не було потреби вручати повістки в громадських місцях.

Повістка для уточнення облікових даних може бути видана у будь-якому місці, оскільки її мета — оновити інформацію про призовників. Наприклад, це можуть бути їхні контакти, місце роботи чи сімейний стан. Повістка на проходження військово-лікарської комісії теж не вимагає особливого місця та часу для вручення. Її метою є уточнення стану здоровʼя громадянина, який може бути потенційно придатним до служби. Повістка мобілізаційного розпорядження має бути заповнена заздалегідь та вручена особисто. Такий документ повинен видаватись конкретній людині, тому віддають її зазвичай за місцем проживання громадянина, або ж за місцем роботи чи навчання.

Що робити при врученні повістки за наявності бронювання?

Якщо військовозобов‘язаному, який має бронь або відстрочку від призову по мобілізації, вручили повістку, то вона може бути анульована. Та для цього потрібно прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Військовозобовʼязаний, який має бронь, повинен носити з собою усі документи, котрі це посвідчують. При їхньому предʼявленні вручення повістки не буде. Ці ж документи потрібні для того, щоб повістку анулювати, якщо при собі вчасно їх не було.

Згідно з законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” бронюванню підлягають військовозобовʼязані, які працюють:

  • В органах державної влади, інших державних структурах, в місцевому самоврядуванні, у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;
  • На підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання, у разі, якщо це потрібно для виконання цих встановлених завдань;
  • На підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Чому деяким фахівцям відмовляють у бронюванні?

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України. У кожному регіоні складено перелік таких підприємств. Керівники підприємств можуть бронювати до 50% свого персоналу. Проте Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний наклав заборону на бронювання військовозобовʼязаних громадян, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності. А оскільки вирішальне слово саме за військовим керівництвом, то тепер для того, щоб оформити бронь на працівника, який має дефіцитну військову спеціальність, потрібно погодити список із Генштабом. Саме Генштаб вирішуватиме, давати такому фахівцеві відстрочку від призову чи ні.

Яка відповідальність зараз передбачена у випадку неявки за повісткою до ТЦК?

Варто зазначити, що покарання передбачає 2- 3 роки у вʼязниці з випробувальним терміном у 1-2 роки. Згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за незʼявлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 3400-5100 гривень з подальшим доставлянням особи до ТЦК.

Згідно зі ст. 337 Кримінального кодексу України якщо призовника було проінформовано про необхідність зʼявитися до ТЦК під час телефонної  розмови, за умови наявністю доказів виклику, оформлених у належному процесуальному порядку, особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу 5100-8500 гривень або виправних робіт на строк до одного року.

Повісток, як відомо, є чотири види: повістки на уточнення даних, на проходження військово-лікарської комісії, на строкову військову службу і мобілізаційні розпорядження. Якщо особа ще не пройшла військово-лікарську комісію і ще, в принципі, не відомо, чи придатна вона за станом здоровʼя до військової служби під час воєнного стану чи ні, то відповідальність наступає адміністративна. Якщо особа розписалась або відмовилась розписатись, але є належним чином складений акт про її відмову, то це адміністративна відповідальність. Однак, якщо особа пройшла військово-лікарську комісію, її визнали придатною, настає кримінальна відповідальність.

Якщо ж військовозобовʼязаному повідомили про необхідність явки в пункт збору для виряджання до військової частини, але він в призначений день не зʼявився, це буде розглядатися як ухиляння від мобілізації, він також підлягає покаранню у вигляді виключно кримінальної відповідальності. При цьому варто знати, що військовозобовʼязаному, який пройшов медкомісію і був визнаний придатним до військової служби, вклеюють у військовий квиток мобілізаційне розпорядження — власне, воно вже вважається належним повідомленням про призов. Згідно зі ст. 336 Кримінального кодексу України у випадку подальшого ухилення військовозобов’язаним від виконання мобілізаційного розпорядження про направлення на проходження військової служби (зокрема, після проходження медкомісії) – особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до пʼяти років.

Які причини вважаються поважними, якщо особа вчасно не з’явилась до ТЦК на уточнення даних, і як далі діяти, щоб не порушити закон?

  • Причиною може бути, якщо людина хворіє. Але це потрібно підтвердити довідкою від лікаря чи випискою з медичної картки. Також причиною могли бути обставини такі, як смерть або хвороба близького родича. Тобто якщо ситуація була непередбачуваною і достатньо серйозною;
  • Якщо повістка отримана в дорозі й особу направляють до територіального центру комплектування, не за місцем реєстрації й, відповідно, там немає її облікової справи. Тоді потрібно в максимально короткий термін звернутися вже до свого ТЦК, за місцем реєстрації, уточнити дані, таким чином відмічається, що звернення та прибуття за повісткою здійснено.