Джерело: https://www.bsmu.edu.ua/blog/naslidky-globalnogo-poteplinnya/
За останні роки Україна відчуває на собі наслідки глобального потепління. За даними науковців, середня температура повітря в країні зросла на 1,2 градуса за останнє століття, а це майже вдвічі більше, ніж у середньому на планеті.
Це призвело до змін у кліматичних умовах країни: зниження кількості снігу в зимовий період, зменшення рівня води в річках та озерах, підвищення рівня моря та зміну природних екосистем.
За останній рік в Україні також було зафіксовано рекордну кількість аномально теплих днів, які значно перевищують середні значення за останні роки.
За даними Державної служби статистики України, за останні роки спостерігається зростання кількості випадків пожеж у лісах та степах України, що призводить до зниження зеленої маси та загострення екологічних проблем у містах та сільських районах.
Наслідки глобального потепління також відчувають українські фермери. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, зміна клімату призводить до зниження врожайності деяких культур та збільшення кількості шкідників, що негативно впливає на прибутковість сільського господарства.
Невіддільним елементом боротьби з глобальним потеплінням є зменшення викидів вуглекислого газу, що становлять основну причину глобального потепління. Україна приєдналася до Паризької угоди, в рамках якої зобов’язалася до 2030 року зменшити викиди парникових газів на 40% порівняно з 1990 роком.
Проте, згідно з оцінками Міжнародного агентства з енергетики, Україна збільшує свої викиди вуглекислого та інших парникових газів. За даними агентства, викиди вуглекислого газу в Україні зросли на 2,6% у 2019 році порівняно з попереднім роком. При цьому, основним джерелом викидів є вугілля та інші види копалин, які використовуються для енергетики та промисловості.
Одним з можливих способів зменшення викидів вуглекислого газу є перехід до відновлюваної енергетики та збільшення енергоефективності. За даними Міністерства енергетики та захисту довкілля України, на початок 2022 року в країні встановлено понад 6,5 гігавата електроенергії на основі відновлюваних джерел, таких як сонце та вітер. Проте, це становить лише близько 4% від загального обсягу виробництва електроенергії в країні.
До того ж зміна клімату призводить до зниження економічного потенціалу країни. За даними Всесвітнього банку, зміна клімату може призвести до зниження ВВП України до 12% до 2050 року. Проте, згідно з оцінками того ж Всесвітнього банку, зменшення викидів вуглекислого газу та перехід до відновлюваної енергетики може призвести до збільшення ВВП країни на 4,4% до 2030 року.
На жаль, глобальне потепління стає все більш помітним і негативно впливає на життя людей та екологічну ситуацію в Україні.