Світлина: Портал «Медіаосвіта і медіаграмотність».
Якщо в пошуку Google ввести «Портал медіаосвіта і медіаграмотність», можна побачити досить велику кількість сайтів, що стосуються даних тем. Але важливо потрапити саме до ресурсу, який буде описано в наступному абзаці.
Як зазначається на сайті, проєкт «Медіаосвіта і медіаграмотність» виконується за підтримки проєкту USAID «Медійна програма в Україні», а зміст матеріалів є виключно відповідальністю Академії української преси. «Місія Академії української преси – сприяти поінформованому та критичному сприйняттю медіа українським суспільством та дотриманню стандартів соціально-відповідальної журналістики», – пишеться у порталі.
Його часто відносили до переліків корисних сайтів, на які варто звернути увагу, якщо хочеш розібратися із темою медіаграмотності.
На перший погляд, це здається виправдано, адже даний портал містить дійсно змістовне наповнення: новини, тека, події, мапа та інформація про сам проєкт. Розділ «Тека» передбачає ще 5 підрозділів, серед яких:
– Публікації, де розміщуються усі необхідні посібники для вивчення теми медіаграмотності та ведення уроків/лекцій із медіаосвіти, а також результати досліджень, проведених Академією Української Преси. Це досить зручно для тих, хто в пошуках корисних посібників для своїх наукових робіт, навчальних планів, загалом для тих, хто має бажання досліджувати дану тему і надає перевагу саме літературі.
– Відеокурс «Освітні практики в часи інфодемії», де мова про недостовірну й неточну інформацію на рахунок пандемії коронавірусу COVID-19. Наразі вже не є актуальною темою, адже тема пандемії зникла після початку війни. Хоча насправді інформація про вірус йде «у перемішку» з медіаграмотністю. Доволі цікаве поєднання, але погана якість звуку, невдалий фон і неактуальність теми коронавірусу.
– Матеріали семінарів, де знаходиться інформація та матеріали з різних конференцій, тренінгів, семінарів та певні ресурси. Даний розділ більше підійде для тих, хто хоче зрозуміти нинішній стан медіаосвіти та вести уроки/лекції;
– Відеоматеріали, де можна знайти записи з вебсемінарів, онлайн-зустрічей, відеопрезентацій, онлайн-дискусій тощо. Теж доволі корисний блок, адже в таких онлайн-заходах часто ставлять цікаві запитання експертам. Проте з іншої сторони, формат не достатньо вдалий, адже не вся молодь полюбляє слухати вебсемінари й тому подібне, тим паче не знаходячись в ефірі, де можна поставити запитання.
– Корисні ресурси, де переважно матеріали з інших розділів і підрозділів сайту. Виключення: пряма трансляція, і то не завжди. Цільний комплект різних матеріалів для різної аудиторії, що не зовсім зручно, але все ж там можна знайти щось корисне.
Варто відзначити, що на сайті наявний поділ матеріалів за аудиторією: вихователю, вчителю, викладачу, медіаспоживачу й бібліотекарю. Це дійсно варто уваги, адже кожен зможе знайти для себе необхідне, а працівникам навчальних закладів не доведеться повністю самостійно складати план і досліджувати, як і що провести.
Для студентів наразі важливим є наповнення медіаспоживача. Він теж містить 5 підрозділів, де вже більш детальний поділ на сегменти: програми лекцій, публікації, відеоматеріали, презентації та медіатворчість. Наповнення доволі цікаве, хоча його не так вже й багато.
На сьогодні чомусь розділ для споживачів не наповнюється, і це викликає тривогу. З часом з’являються нові знання та ситуації, про які варто було б писати на даному ресурсі. Тим паче якщо враховувати те, що на нього посилаються доволі часто, коли рекомендують корисні ресурси з медіаграмотності. Наразі ця тема є доволі актуальною та її варто розвивати, особливо, коли є про що говорити. Те, що публікуються новини й анонси, – то добре, але людям необхідна оновлена інформація та матеріали.
Тому можна дійти висновку, що даний портал може бути корисним для знаходження літератури, ігор, лекцій і т.д., але варто розуміти, що велика кількість інформації публікувалася включно до 2021 року. За цей час з’явилося достатньо Інтернет-ресурсів, що надають все більше корисної актуальної інформації з медіаграмотності.
Користуватися порталом можна, але краще звертатися до таких сайтів як Детектор Медіа і StopFake, де матеріали виходять регулярно й мають вагоме значення на сьогодні. На цих сайтах можна знайти різноманітну актуальну інформацію, моніторинги й різні корисні інструменти для отримання необхідних навичок у сфері медіаосвіти.