Чому варто пройти курс «Інформаційна гігієна під час війни» від Prometheus?

Світлина: Prometheus.

У період активної гібридної війни все більше з’являється матеріалів і курсів з медіаграмотності, але не кожен споживач інформації задумується над тим, як саме він може вплинути на ситуацію (не кажучи вже про дослідження ресурсів з медіаграмотності). Тому хотілося б розповісти про один із таких курсів від Prometheus.

Prometheus – одна з українських платформ онлайн-освіти, завдяки якій громадяни України мають можливість безкоштовно проходити різні онлайн-курси.

На цій платформі можна знайти 4 безкоштовних курси за запитом «медіаграмотність» і 2 курси за запитом «інформаційна гігієна». Хотілося б виділити один із них, а саме «Інформаційна гігієна під час війни». Даний курс налічує 4 модулі, які цілком розкривають тему. Він підійде як для журналістів-початківців, так і для студентів інших факультетів, а також учнів старших класів.

До переваг курсу можна віднести:

  • Якість візуального наповнення: хороший звук і зображення;
  • Можливість не лише слухати, перечитувати, але й закріпити на прикладах;
  • Можливість обирати швидкість відео, адже хтось може конспектувати, і йому необхідно менша швидкість відео , інший – навпаки засвоює інформацію, лише прослухавши, і йому зручнішою може бути швидша версія. Або ж у пошуках необхідного фрагменту відео теж може допомогти саме ця деталь;
  • Наявність достатньої кількості прикладів, завдяки яким інформація сприймається куди краще і зрозуміліше, запам’ятовується надовго;
  • У кінці кожного блоку, окрім відео, доступні презентації та конспекти, які можна завантажити собі на електронний пристрій;
  • Все пояснюється доволі лаконічно та зрозуміло, невідомі терміни стають доступними ;
  • Кожен модуль закріплюється тестами. У такий спосіб можна перевірити наскільки закріплено знання;
  • Курс можна переглянути після проходження будь-коли, у будь-який час;
  • У кінці проходження можна отримати електронний варіант сертифікату.

Недоліків наразі майже не виявлено. Лише одного разу вживалося скорочення «ІПСО», яке не пояснили відразу, а вже в наступному відео стало зрозуміло, про що йшла мова. Це можна вважати за помилку, але вона не є фатальною через її подальше виправлення.

В рамках курсу знайшла вдосталь корисної інформації, дізналася більше про медіаграмотність і поставила собі ціль – поділитися цим із іншими. Вже минуло більше року після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, але не всі ще розуміють значення і вплив інформації, якісних медіа і неякісних, вплив знань у сфері медіаграмотності на свідомість та поведінку людини, на майбутнє суспільства і держави.

Сумно спостерігати, коли знайомі запитують, що взагалі собою являє медіаграмотність, наративи, певні ресурси. Вважаю, що цей курс – хороший варіант для тих, хто не хоче самостійно досліджувати тему медіаграмотності, не хоче витрачати на це багато часу й енергії (адже ця робота включає розуміння структури пошуку, сам пошук інформації, пошук прикладів, пошук ресурсів, створення нотаток або документів, перевірка знань тощо).

Досить неочікуваним було дізнатися про те, що поширення світлин або відео з жахіттями, що коять рашисти по відношенню до ЗСУ або навіть звичайних мирних громадян, має не такий вже й позитивний результат для споживача. Досі подібний контент продовжують просувати в соціальних мережах, не підозрюючи про те, що це може нести негативний вплив і певну небезпеку. Досліджуючи самостійно можна упустити подібні деталі, а вони є доволі значимими на сьогодні.

Також із курсу можна дізнатися більше про Україну й населення. Пам’ятаю своє здивування, коли мова зайшла за проблему з переселенцями і я зрозуміла, що колись сама потрапила до інформаційної пастки і кілька років мала хибне уявлення про масштаб проблеми.

Маючи віддалене, вузьке розуміння про шляхи та способи маніпуляції, складно буде орієнтуватися в ній. Особливо, якщо твій факультет не пов’язаний із журналістикою. Тому даний курс є корисним для українців, які щодня стикаються з великою кількістю інформації та не знають, як взагалі перевіряти її.

Враховуючи лаконічність, доступність курсу і його необхідність у сучасних реаліях, курс варто рекомендувати іншим. Розширення кругозору, нові навички й ефективне користування інформацією – усе це можна отримати після проходження курсу «Інформаційна гігієна під час війни».